Burian a Havel. Univerzita Palackého pojmenovala učebny po dvou Václavech

Osobnosti Václava Havla a Václava Buriana připomínají od podzimu dvě učebny Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. K Mezinárodnímu dni studentstva je otevřela katedra politologie a evropských studií.

Filozofická fakulta Univerzity Palackého pojmenovala učebny po Václavu Burianovi (1959–2014) a Václavu Havlovi (1936–2011). Foto: Zuzana Burianová/spisovatele.upol.cz, www.vaclavhavel.cz

Jméno prvního prezidenta České republiky Václava Havla (1936–2011) nese posluchárna, seminární místnost je vzpomínkou na Václava Buriana (1959–2014), olomouckého polonistu, publicistu a spoluzakladatele Hanáckých novin.

Přibližně stovku lidí uvítala Eva Lebedová z katedry politologie a evropských studií, politolog Tomáš Lebeda poté připomněl osobnost Václava Havla. „Havel byl po Masarykovi druhým a bohužel také posledním naším prezidentem, který zdůrazňoval nezbytnost morální dimenze politiky,“ řekl. Dodal, že učebny jsou pojmenovány po těchto dvou Václavech proto, že si pedagogové katedry velmi cení toho, co udělali pro naši společnost a chtějí to stále připomínat svým studentům.

Bojovali s nepravdou i jednoznačnými názory

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller přečetl dopis Dagmar Havlové. „O Václavu Havlovi toho bylo napsáno hodně, osobně jsem obdivovala jeho statečný a na první pohled donkichotský boj v době totality. Zastával pravdu. Fascinovala mě jeho láska k pravdě, velmi jsem si cenila jeho intelektu, předvídavosti, jeho tvůrčích schopností i jeho neobyčejné laskavosti. Ať je posluchárna Václava Havla požehnána a zaznívají v ní myšlenky a slova, která studenty povedou k poznání, k moudrosti a k pravdě,“ citoval z dopisu.

„Václav Burian velmi často a velmi hluboce debatoval. Pokud s ním člověk hovořil a měl nějaký hotový názor, zhruba za deset až patnáct minut si ho opravil. V životě se nám stává, že potkáme člověka, který nás osloví, ovlivní na celý život. To je můj případ s Václavem Burianem. Vzpomínám na něho často, když čtu nějakou knihu nebo komentář a cítím, že mi velmi chybí jako člověk, který by spoustu věcí posunul do ještě jiných souvislostí,“ uvedl politolog Pavel Šaradín. Na Václava Buriana zavzpomínal i prorektor univerzity Jiří Lach. Řekl, že Burian byl bystrý pozorovatel, který do komentování nejen politiky vnášel znalosti historické, filologické, obecně kulturní, protože patřil k nejsečtělejším osobám, které jsme tady mohli potkávat.