Olomoucký kraj posílí péči o těžce nemocné a umírající

Několik milionů korun chce Olomoucký kraj vynaložit na zlepšení služeb pro nevyléčitelně nemocné. Koncepci takzvané paliativní péče zavádí hejtmanství jako jedno z prvních v České republice.

Osmdesát procent lidí v České republice umírá v nemocnicích. Ilustrační foto: fotobanka

Posláním paliativní péče je ulehčit život lidem, kteří trpí nevyléčitelnými chorobami. „Dlouhá léta byla ve společnosti tabu. Situaci jsme se rozhodli změnit, protože když o něčem nebudeme mluvit, těžko to můžeme zlepšit. Naším záměrem je, aby byla paliativní péče v regionu na špičkové úrovni. Je to často jediná věc, kterou můžeme pro umírající udělat,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Koncepce počítá s podporou ambulantní paliativní péče, mobilních hospiců i lůžkové péče. Peníze půjdou i do vzdělávání nebo informovanosti odborné i laické veřejnosti.

Specializované oddělení v prostějovské nemocnici

Odborníci uvádějí, že na 635 tisíc obyvatel Olomouckého kraje by mělo připadnout pět až šest ambulancí, šest týmů v nemocnicích, pět v mobilních službách a třicet až šedesát lůžek. Právě nové oddělení určené pacientům, kteří paliativní péči vyžadují, vyroste v prostějovské nemocnici. Hejtmanství na stavbu dalo 25 milionů korun. V budově léčebny dlouhodobě nemocných tak vzniká nová, čtvrtá stanice s kapacitou 24 lůžek. Pět z nich bude určeno pro pacienty paliativní péče. „Všechny nabídnou možnost přistýlky, aby mohla u nemocného přespat blízká osoba. Vždy jeden lékař a sestra z každého oddělení se navíc budou vzdělávat tak, aby mohli pečovat o pacienta v terminálním stádiu a citlivě mluvit s jeho příbuznými,“ uvedla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční Marie Marsová. Kromě toho by měl kraj ročně přispívat také jednotlivým poskytovatelům domácí a lůžkové paliativní péče pět a půl miliony korun. Další dva miliony vyčlení na investice a několik stovek tisíc poputuje i na podporu vzdělávání pracovníků v paliativní péči.

V budově léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Prostějov vzniká nová, čtvrtá stanice s kapacitou 24 lůžek. pět z nich bude určeno pro pacienty paliativní péče. Hotovo by mělo být do konce května příštího roku. Foto: archiv Nemocnice Prostějov

Lidé by měli umírat doma, ne v nemocnici

S vybudováním nemocničních lůžek však nesouhlasí olomoucký senátor Lumír Kantor, jeden z externích odborníků týmu, který se paliativní péčí v Olomouckém kraji zabýval. Podle něj je zásadním principem péče o umírající snaha umožnit lidem odejít doma, ve středu rodiny. Umírání v běžné nemocnici považuje za nejhorší cestu. „Jednoznačným trendem je snaha, aby osmdesát procent umírajících bylo v okamžiku smrti doma. V České republice je tomu přesně naopak. Osmdesát procent lidí umírá v nemocnicích. To určitě není dobrá zpráva pro nás všechny. Proto považuji investici desítek milionů na pět pokojů pro nevyléčitelně nemocné prostějovské nemocnice za zbytečný krok,“ uvedl Kantor. Doplnil, že spíš mělo jít o podporu vzniku nemocničních paliativních týmu, tedy skupin zdravotníků, kteří chodí za pacientem po nemocnici. „Za tyto peníze by byly týmy ve všech nemocnicích kraje. To je jednoznačně správný a v paliativní péči prioritní směr,“ dodal.

Problematický sever kraje

Snahu kraje o rozvoj paliativní péče naopak přivítali zástupci poskytovatelů sociálních služeb, představitelé charity i církve. „Jde o velmi záslužný počin a vítám, že se konečně něco takového podařilo. Do budoucna bude potřebné všímat si terénních služeb a budeme se muset zabývat severním koncem kraje. V Olomouci, Přerově a Prostějově máme zdravotní péči rozvinutější, ale za horami je to slabší,“ konstatoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Okleštěk připomněl, že kraj už má o zajištění služby na severu regionu dohodu s jesenickou nemocnicí. „Podporu máme i z hlediska mobilních služeb od charity, která tam dlouhodobě působí a výsledky práce má perfektní,“ uvedl hejtman.

Co je paliativní péče?

Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit bolest, dušnost a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Zdroj: www.umirani.cz