Keramické betlémy Ivany Bělařové jsou ozdobou vánočních výstav

Při vstupu do malotřídní školy v Beňově na Přerovsku každého zaujme originální keramická výzdoba. Na zdech, na schodech, na policích. Zdejší žáci tvoří pod vedením učitelky Ivany Bělařové, umělecké keramičky, jejíž figurální betlém mohli obdivovat lidé až ve Vatikánu.

Ivana Bělařová usedá ke keramice hlavně večer, po práci, když je kolem ní úplné ticho a nic ji nerozptyluje. Foto: archiv Ivany Bělařové

Vlastnoručně vyrobených keramických betlémů má Ivana Bělařová z Čech u Přerova doma hned několik. Na tom největším s šedesáticentimetrovými postavami pracuje postupně už několik let a stále ho doplňuje. K vidění bývá na vánočních výstavách v okolí. Jeden z menších betlémů se naopak podíval až do Betlémské kaple v Praze i do Vatikánu. „Skládá se zhruba ze třiceti figurek. Betlém nemůže o Vánocích chybět. Dříve jsme měli doma papírový, ale když jsem začala pracovat s hlínou, rozhodla jsem se, že si betlém vyrobím,“ říká Ivana Bělařová, která je členkou Spolku českých betlémářů.

Učí ve škole, keramika je koníčkem

Ke keramice měla blízko už na základní škole. Studovat v oboru by ale tehdy znamenalo odejít z rodného Kojetína až do Bechyně, kde byla jediná škola s tímto zaměřením. „Nenašla jsem odvahu do toho jít a ani na vysoké pedagogické škole jsme keramiku neměli. Nicméně mě to k ní pořád táhlo,“ dodává. Zlomem pro ni byla příprava ozdravného pobytu pro děti ze školy v Henčlově po povodních roku 1997. „Jela jsem jako jediná učitelka s dětmi na tři týdny pryč. Jedním z bodů programu byla keramika a já si tenkrát sehnala první desetikilovou cihličku hlíny,“ vzpomíná na počáteční impulz.

Přes Vánoce putuje figurální betlém po výstavách, během roku si jej Ivana Bělařová nechává na své zahradě. Foto: archiv Ivany Bělařové

Pak už následoval kurz na škole v Bechyni, kam se každoročně vrací. Dálkově vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor Umělecký keramik. Ve škole v Beňově ovšem učí dál, cesta na volnou nohu jí neláká. „Nemám odvahu do toho jít tak, že bych nechala učitelství. Keramika je navíc dřina, pracujete s těžkým materiálem, který přenášíte. Stala by se z toho celodenní práce. Takto je keramika pořád můj koníček. Mám také strach, že kdybych ji dělala jako povolání, ztratila by pro mě to kouzlo a relax,“ vysvětluje s tím, že nejlépe se jí pracuje po večerech a nocích, když je všude úplně ticho.

Koncem roku je práce nejvíc

Hlavně před Vánoci se u ní hrnčířský kruh nezastaví, poptávka je velká a výroba většího svícnu zabere i dva týdny. „Hlínu si nechám ve tvaru zavadnout, vydírkuji a nechám na týden uschnout. Poté se materiál očistí a dá se poprvé do pece. Po dalším čištění a glazování následuje druhé pálení,“ prozrazuje svůj postup.

Ivana Bělařová je známá především svými uměleckými svícny v rozličných tvarech. Koule, krychle a kužely s drobnými dírkami a bílou glazurou působí dojmem geometrické krajky. Bělařová tvoří pod názvem B keramika a je jednou z prvních držitelek značky Haná regionální produkt. S její originální keramikou se můžete potkat na jarmarcích i výstavách například na Přerovsku.

Učitelka a keramička Ivana Bělařová tvoří pod značkou B keramika. Foto: archiv Ivany Bělařové