Fotky bezdomovců Štreit poprvé doplnil básněmi

Hloubku lidskosti a nikdy neutuchající touhu po lásce zvěčnil Jindřich Štreit na fotografiích v nové publikaci s výmluvným názvem Vzájemnosti. Fotografie vztahující se k situaci bezdomovectví doplňují básně Evy Kavanové.

Terénní pracovníci pokřtili novou publikaci Vzájemnosti. „Byli pro mě alfou i omegou. Bez nich by fotografie nevznikly,“ prozradil Jindřich Štreit. Foto: Filip Holík

Renomovaný fotograf se ve své činnosti věnuje lidem bez domova posledních několik let. „Rozhodování, jestli se do toho pustím, bylo nesmírně těžké. Takové téma může fotograf udělat velmi lehce, povrchně a líbivě. Toho jsem se bál, a proto to dalo trochu víc práce,“ zmínil Štreit při listopadové křtu knihy v prodejně olomoucké charity Dobrodruhá. Kmotry publikace se stali terénní sociální pracovníci. Tedy ti, které fotograf doprovázel na cestě za lidmi bez zázemí do improvizovaných příbytků ve volné přírodě, do squatů, zahradních chatek, pod mosty i do azylových domů.

Výdělek podpoří středisko charity

Vůbec poprvé byly fotografie Jindřicha Štreita doplněny o texty – básně. „Pro mě osobně je v této publikaci dané téma netradičně pojato právě propojením fotografie a poezie,“ vysvětlil. „Fotografie se s texty vzájemně doplňují a společně tak otevírají dialogický prostor, který má až existenciální přesah,“ shrnul autor. Publikaci Vzájemnosti vydala Charita Olomouc a zisk z prodeje podpoří služby střediska Samaritán pro lidi bez domova.

Z příběhů zachycených na snímcích mnohdy zamrazí. Publikace je k dostání v prodejně Dobrodruhá ve Wurmově ulici v Olomouci. Foto: Filip Holík