Dům seniorů a minipivovar. Opuštěná likérka v Dolanech obživne

Zpustlý a uzavřený areál uprostřed obce. Tohle téma v Dolanech na Olomoucku řeší už dlouho. Někdejší likérku teď plánují využít pro bydlení, seniory i drobné podnikatele.

V areálu bývalé likérky v Dolanech se bude mimo jiné bydlet nebo podnikat. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

V dolanské likérce se vyráběla například slavná whisky Gold Cock. Vlastnilo ji Seliko Olomouc (původně národní podnik), součást potravinářského kolosu Milo Holding. Na počátku tisíciletí se však ocitla v konkurzu a místo v centru obce s více než dvěma a půl tisíci obyvatel osiřelo.

V roce 2014 ho za částku přesahující třináct milionů korun vydražila obec. Kvůli jeho poloze nechtěla, aby se majitelem stal někdo jiný. Hrozilo by totiž, že by se o chátrající budovy nikdo nestaral.

Lidé se vyjádřili, studenti navrhovali

Dnes už je černý scénář vyloučený. Stejně jako je jisté, že se hromadná výroba lihovin už pod první hřeben Nízkého Jeseníku nevrátí. Současný technický stav areálu to nedovoluje. Dolanský obecní úřad, v jehož sousedství se bývalý podnik nachází, se proto před časem obrátil na obyvatele. Chtěl znát jejich názor, na co by se někdejší likérka měla přeměnit.

Památka na bývalé časy. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Úředníkům přišlo dvanáct návrhů. Psalo se v nich o bytech, zařízení pro seniory, volnočasových aktivitách nebo prostoru pro kulturní účely. Obec podle toho formulovala své požadavky. Podle jejich znění by měl areál sloužit k bydlení, pořádání společenských akcí, k drobnému podnikání a jako domov pro seniory. Rozdělil by se přitom na několik částí. „Základní požadavky jsme zadali Vysokému učení technickému v Brně. Studenti nám v rámci semestrálních prací zpracovali studie pro využití areálu,“ prozradil starosta Dolan Rudolf Pečinka, co se dělo dál. 

Minipivovar by byla třešnička

Výsledkem bylo sedm variant, jak by měla neudržovaná plocha v budoucnu vypadat. Vyplynulo z nich, že na jedné třetině pozemku by měly vyrůst řadové domy nebo bytovky, na druhé dům seniorů s přilehlým veřejným prostranstvím a na třetí místnosti pro podnikatele působící ve službách.

Výroba nápojů by však z Dolan nadobro vymizet nemusela. Starosta by si přál, aby se obnovila tradice vaření piva. Před likérkou totiž ve stejné lokalitě zaměstnával lidi pivovar. V polovině desátých let 20. století ho ale odstavili a éra dolanského pivovarnictví skončila.

Některé pozůstatky se ovšem dochovaly. „Navíc zůstaly nádherné sklepy. Nebylo by špatné mít minipivovar s restaurací. Šlo by o takovou třešničku a zároveň zajímavost pro místní i turisty,“ uvedl Pečinka.

Jestli minipivovar opravdu vznikne, se rozhodne v konečné studii využití areálu. Její dokončení je pravděpodobně otázkou příštích let. „Pro letošek jsme se zaměřili na řešení rekonstrukce sousední sokolovny a haly vedle ní. Obě budovy by se měly propojit a stát se zázemím pro potřeby obce, kde by byl společenský sál nebo klubovna,“ vysvětlil Rudolf Pečinka.

Sladovna už nestojí

Ve dvacátých letech 20. století se pivo v Dolanech sice už nevařilo, zato se zde do lahví stáčelo to z Holice. Holický pivovar totiž objekt vlastnil. K využití areálu v Dolanech ho přiměla velká poptávka trhu. Zavést také nechal výrobu sodovek a sifonu, navíc získal koncesi na výrobu likérů. Do první poloviny třicátých let byla v provozu původní pivovarská sladovna, kterou poté společně se sladovnickými humny a hvozdem zbourali.