Štěpánovští strážníci pomáhají v okolních obcích. Hlídají rychlost i vandaly

Těžká nákladní doprava a zničené silnice trápí obyvatele Střeně na Olomoucku, místní proto volají po přísnějším dodržování rychlosti v obci. Situaci jim pomáhají řešit obecní policisté z nedalekého Štěpánova. Kromě Střeně si takovou spolupráci pochvalují i v Hnojicích, Nákle, Žerotíně a Liboši.

Obecní policie ve Štěpánově našla zázemí v prostorách obchodního domu Hruška. Služby policistů využívá pět okolních obcí. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Do Střeně vyjíždí obecní policisté ze Štěpánova téměř každý den. „Řešíme problém, kdy byly okolo nás uzavírky a obcí začaly projíždět kamiony, které tady nemají co dělat. Cesty jsou zničené a nemáme se jak bránit. Občané chtějí zpřísnit dodržování rychlosti v obci, ale stačilo by dohlédnout na dodržování toho stávající dopravního značení,“ přibližuje starosta Střeně Jiří Nevima, s čím jim teď může Obecní policie Štěpánov pomoci.

Obecní policisté ve Štěpánově působí už několik let, čtvrtým rokem v nových prostorách v přízemí obchodního domu Hruška uprostřed vesnice. Starají se o pět okolních obcí a například do Nákla jezdí jen několik měsíců v roce, hlavně v létě. „Nejvíc práce tam máme, když na pískovně začne koupání a otevřou se bary. Silnice v okolí obce jsou využívány pro zkoušky silných vozidel, motorek. Další obce nás volají při problémech s dopravou, taky na oslavy, průvody, rozsvěcení stromečku, u všeho už je potřeba obecní policie. Jsou to vždy nové výzvy a je to zajímavá práce,“ popisuje velitel strážníků Pavel Novotný.

Místní znalost je k nezaplacení

Kdo by si myslel, že vesnice se problémy větších měst nedotknou, Pavel Novotný by jej rychle vyvedl z omylu. „Nejen ve Štěpánově, ale už i v těch menších obcích se rozmáhají drogy. Také řešíme dodržování nočního klidu, drobný vandalismus. Dopravu, která ve Štěpánově neskutečně narostla, stání, parkování,“ pokračuje velitel. Že obecní policisté znají své okolí, je podle něj velkou výhodou. „Je k nezaplacení. Pokud něco s někým místním řešíte, dotyčného znáte nejen podle jména ale i podle povahy, musíte jen správně zvolit, jak na něho. Většinou se vždycky domluvíme,“ uzavírá.

Štěpánov aktuálně okolním obcím nabízí balíček služeb, který obsahuje přednášky ve školách, měření radarem nebo třeba průběžné kontroly. Zatím ale strážníci neslouží 24 hodin denně. Právě to by chtěl štěpánovský starosta Jiří Šindler do budoucna změnit. „Nemáme na to zatím dostatek lidí. Chceme obcím navrhnout, aby s naší pomocí počítaly už přímo jako s položkou v obecním rozpočtu. Na základě toho bychom mohli obecní policii rozšířit o dalšího strážníka a asistenta prevence kriminality. Těch pět obcí by částečně uhradilo člověka, který by fungoval pro ně,“ vysvětluje starosta. Příspěvek na dalšího asistenta prevence kriminality by měli dostat od Úřadu práce. Jeden policista vyjde obec asi na 400 tisíc korun ročně.

Kamerový systém i ve Střeni

Ve Štěpánově mají vybudovaný i rozsáhlý kamerový systém, který každoročně rozšiřují. Předloni si ho díky dotaci z olomouckého hejtmanství pořídili i ve Střeni a kamery obsluhují strážníci ze Štěpánova. „Povedlo se nám zamezit vandalismu a dalším věcem. Přínos je pro nás obrovský, máme se na koho obrátit a jsme Štěpánovu vděční za to, že tuhle možnost můžeme využívat. Spolupráce je pro nás velmi přínosná a posunula nás dál,“ doplnil Jiří Nevima.