Olomouc vrací do hry sportovní arénu. Oproti konkurenci má náskok

Ligový basketbal, tenis, koncerty českých i zahraničních hvězd a samozřejmě hokej. Nová víceúčelová hala na místě zimního dosluhujícího zimního stadionu by Olomouci přinesla velké možnosti. Vedení města oprášilo miliardový projekt z roku 2012 a shání peníze. Politici věří, že šance moderní arénu postavit je velká.

Plášť haly pojal autor návrhu Robert Štefka jako ledovou plochu se stopami po bruslích. Zdroj: Magistrát města Olomouce

Olomoucký zimní stadion v Hynaisově ulici pro pět a půl tisíce lidí je z roku 1948. Nyní podle radnice dospěl do kritického bodu. „Musíme činit kroky, které zamezí jeho dalšímu chátrání a ohrožení existence a funkčnosti ledové plochy v Olomouci. Stavba je tu téměř 70 let a od osmdesátých let neprodělala větších změn,“ řekl primátor Olomouce Miroslav Žbánek. V dané chvíli je v nejhorším stavu střecha zimního stadionu, opravy by měly začít co nejdříve.

Město předloni odkoupilo od soukromé společnosti za téměř sto milionů korun pozemky kolem stadionu, technologie a také dokumentaci na velkolepou přestavbu haly. Plány se teď hodí, protože je není potřeba příliš měnit a stačí tak „jen sehnat“ peníze. „Projekt, který jsme převzali, a který se bude aktualizovat, počítá s částkou zhruba 1,035 miliardy. Jeho součástí jsou i nákladné přeložky inženýrských sítí. V této lokalitě města je výrazně zanedbaná kanalizační síť. Naopak v nákladech není mobiliář,“ upřesnil primátor.

Babiš: Olomouc je v přípravách nejdál

Nová podoba multifunkční haly od architekta Roberta Štefky navrhuje využití pro nejrůznější sporty. Vzniknout má i nová malá posunutá blíže stadionu a vedle ní parkovací dům. Naopak zřejmě vypadne myšlenka dětského světa, Olomouc by se více soustředila na vybavení pro sport. „Projekt je z 99 procent stejný jako v roce 2012. Je to jen o penězích, zbývá vše dotáhnout,“ shrnul investiční náměstek primátora Martin Major s tím, že stihnout by to mohla ještě současná radnice.

Výstavba víceúčelové haly v Hynaisově ulici by znamenala také upravit dopravní situaci v okolí. Zdroj: Magistrát města Olomouce

S financováním by mohl výrazně pomoci stát. Žbánek už kvůli tomu jednal začátkem ledna s premiérem a vizi haly mu představil. Andrej Babiš reagoval, že Olomouc je ve srovnání s jinými městy v přípravě nové haly nejdál. Město usiluje o její začlenění do národního investičního plánu i připracovaného dotačního programu administrovaného pravděpodobně Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Opravy jsou nevyhnutelné

Stavební povolení by mohlo město mít za čtyři až sedm měsíců, uvedl Žbánek. Termín zahájení stavby se bude odvíjet od financování. „Naráží na nastavení dotačních titulů od příslušného ministerstva a na finanční možnosti města a kraje, se kterým patříme mezi nejzadluženější samosprávné instituce v zemi. Nicméně stav stávajícího stadionu je tak tristní, že nám stejně nezbyde, než se do rekonstrukce pustit,“ shrnul primátor.

Pokud Olomouc multifunkční halu postaví, mohly by se v ní pořádat i velké koncerty.
Zdroj: Magistrát města Olomouce

Kde by se v případě rekonstrukce hrálo, podle Majora zatím radnice s hokejovým klubem neřešila. HC Olomouc každopádně zprávy o novém zimním stadionu vítá. „Budeme velmi rádi, když se v blízké době situace kolem přestavby zimního stadionu konečně posune dále, a doufáme, že bude zahájena co nejdříve, neboť aktuální stav ‚plecharény‘ je velmi neuspokojivý. Sportovci i veřejnost by si moderní halu určitě zasloužili,“ vyjádřil naději generální manažer HC Olomouc Erik Fürst.