Netypicky a naposledy. Představení v Divadle hudby vzbuzují pozornost

Netypické divadelní druhy připravuje v závěrečné sezoně Divadlo hudby – Muzeum umění Olomouc. Diváci se setkají s netradičním mediálním hřištěm, žánrem stand-up nejen v komické rovině, ale i s formátem takzvaného extended cinema. V hlavní nabídce se objeví i jeden mimořádný dvojprogram a představí se soubory z našich divadelních center Prahy, Brna a Ostravy.

Divadlo Feste, Petr Pithart – Pýcha osamělosti. Foto: VRBAAK

Tři vybraná představení nabízí divadlo ve zvýhodněném předplatném. Hned 31. ledna se diváci mohou těšit na zdařilý počin pražského Divadla Archa s názvem Rusáci? Inscenace je založená na hře s médii a kombinaci rozličných divadelních postupů. Proměnlivá scéna se stává hřištěm pro trojici mladých performerů ruského původu a jednoho komentátora.

Po necelém roce se vrací ostravské Národní divadlo Moravskoslezské 18. února, tentokrát s formátem stand-upu. Sex, drogy a hafo prachů nabízí výborné výkony Davida Viktory a Františka Večeři, kteří interpretují nabroušené a nejen komické monology slavného Erica Bogosiana.

Petr Pithart v divadle i talk-show

Předplatného zahrnuje i produkci Zánik domu Usherů pražského souboru Depresivní děti touží po penězích 27. března. „Jde o extended cinema, tedy kombinaci autorského filmu a divadelních postupů. Dialogy i zvuky snímku vytváří herci přímo na jevišti. Titul, který s jistou mírou nadsázky vychází z povídky E. A. Poea, uvádíme symbolicky k poslední sezoně Divadla hudby,“ vysvětlil dramaturg Petr Dvořák.

Depresivní děti touží po penězích – Zánik domu Usherů. Foto: Michaela Škvrňáková

V hlavní nabídce divadlo uvede mimořádný dvojprogram 25. února. Inscenace brněnského Divadla Feste v režii Jiřího Honzírka Pýcha osamělosti zpracovává známou knihu Petra Pitharta Osmašedesátý. Po představení inscenace bude následovat talkshow Davida Hrbka s autorem textu Petrem Pithartem. Jeho kniha staví zcela výjimečně pohled na domácí události roku 1968 kriticky zejména vůči okupovaným.

Pašijová hra v podání Víti Marčíka

Ve spolupráci s festivalem Japonské jaro přiveze 14. března Malé divadla kjógenu novinkovou inscenaci nazvanou Noc pod skálou. Text inspirovaný slovenskou pověstí O lásce synovské vystavěl soubor na technikách divadla nó, tedy vážně pojatém tématu. Minimalistické pojetí silného příběhu podtrhne specifický hudební doprovod.

Divadlo Víti Marčíka – Mysterium světla. Foto: Hana Morová

Jeden z posledních zážitků zaručuje Divadlo Víti Marčíka pašijovou hrou Mysterium světla, jejímž základem jsou Janovy pašije a mysterium vzkříšení. Představení bude uvedeno 9. dubna v sále Mozarteum jako doprovodný program k výstavě Křížová cesta z Orlice v Arcidiecézním muzeu. „Právě do Mozartea se přesunou naše divadelní aktivity po dobu rekonstrukce kina Central, neboť tyto práce zapříčiní uzavření Divadla hudby,“ řekl Petr Dvořák.

Program hostujících představení leden – duben 2019

31. 1. Divadlo Archa (Praha): Rusáci?

18. 2. Národní divadlo Moravskoslezské (Ostrava): Sex, drogy a hafo prachů

25. 2. Divadlo Feste (Brno): Pýcha osamělosti + DH v DH s Petrem Pithartem 

14. 3. Malé divadlo kjógenu (Brno): Noc pod skálou 

27. 3. Depresivní děti touží po penězích (Praha): Zánik domu Usherů

9. 4. Divadlo Víti Marčíka (Drahotěšice): Mystérium světla (sál Mozarteum)