Rychlé akce i zábava. V Olomouci se představí hrdinové regionu

Prostor olomoucké Galerie Šantovka zaplní už potřetí záchranáři. Profesionální i dobrovolní hasiči, policisté nebo třeba zdravotnická záchranná služba představí svou práci během dvou prvních únorových víkendů při akčních ukázkách a prezentacích. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program a zábava nejen pro ty nejmenší.

Profesionální i dobrovolní hasiči, policisté, zdravotnická záchranná služba a další lidé, kteří pomáhají, se s ukázkami své práce představí v olomoucké nákupní galerii Šantovka o víkendech 2. a 3. února a 9. a 10. února. Foto: www.hrdinoveregionu.cz

Sobotní akční ukázky v obchodním centru

Soboty nabídnou praktické ukázky. K vidění bude například evakuace osob ze zakouřených prostor, zásah policistů k ozbrojenému pachateli či tradičně lákavé prezentace policejních psovodů, pyrotechniků. Návštěvníci mohou se záchranáři natrénovat případnou pomoc člověku, kterému náhle selžou základní životní funkce. „Vše po oba dny doplní prezentace jednotlivých základních složek integrovaného záchranného systému, nově pro letošní rok s ukázkami vězeňské služby či vojenské policie,“ sdělil koordinátor akce Hrdinové regionu Zdeněk Hošák. Profesionálové zábavnou formou připomenou situace, při kterých je nutná včasná pomoc pro záchranu osob či majetku. Hasiči zase přiblíží sportovní klání takzvané hasičské soutěže v disciplínách TFA, policisté přivezou „elektronickou střelnici“, zdravotníci pak na několika trenažérech proškolí zájemce při laické resuscitací. „Za zmínku stojí i reálné ukázky reakcí detektorů plynů či kouře a jak se v takové situaci zachovat,“ pokračoval Zdeněk Hošák.

Nedělní soutěžní ukázky dobrovolných jednotek hasičů a záchranářů

Neděle prověří znalosti vybraných jednotek dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje. Studenti zdravotnických oborů vyšších a vysokých škol společně se záchranáři připraví simulované situace s nutnou rychlou pomocí při záchraně lidských životů. Přichystají simulované dopravní nehody se zraněním více lidí, zavalené osoby sutinami, případy popálení, zranění na lanovce, bodná či řezná zranění a situace při autonehodách s cyklistou. „Do těchto modelových bloků bude zapojena široká veřejnost, kdy si vyzkouší ohlášení na tísňové linky i jejich činnost při podobných reálných situacích až po příjezd jednotek dobrovolných hasičů, které budou tyto mimořádné události řešit,“ uvedl koordinátor akce.

Výstava moderní i historické techniky

Chybět nebude ani výstava historické hasičské techniky z muzea dobrovolných hasičů v Brodku u Prostějova. Venkovní prezentace bude lákat na moderní techniku složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje. „Příchozí se mohou těšit na speciální vyprošťovací techniku, ukázky hašení různých požárů v domácnostech a také na společnou záchrannou akci hasičů, policistů a zdravotníků při simulované dopravní nehodě s nutným vyproštěním,“ doplnil Hošák.

Akce nazvaná Hrdinové regionu se koná o víkendech 2. a 3. února a následně 9. a 10. února vždy od 14 do 18 hodin. Kompletní program a všechny informace zájemci najdou na webu www.hrdinoveregionu.cz