Český Brad Pitt? To je Jakub Kochta z Olomouce

Velký úspěch na poli mužské krásy směřoval koncem loňského roku na Hanou. Olomoučan Jakub Kochta, druhý nejkrásnější muž Česka, zastupoval naši zemi v mezinárodní soutěži krásy Mr. Supranational a z více než čtyř desítek účastníků skončil v první dvacítce. Nic takového se doposud žádnému Čechovi nepovedlo.

Jakub Kochta se zúčastnil mezinárodní soutěže krásy Mr. Supranational v Polsku. Umístil se mezi prvními dvaceti. Foto: archiv Jakuba Kochty

Do soutěže krásy se Jakub Kochta přihlásil na doporučení rodiny a přátel. „Uvažoval jsem o tom už dřív, ale tehdy ještě nebyl správný čas, musel jsem k tomu sám dozrát. Loni jsem se přihlásil a vyšlo z toho rovnou druhé místo. V celosvětové soutěži v Polsku jsem skončil v top dvacítce,“ líčí čtyřiadvacetiletý mladík. Mírné zklamání nad výsledkem nezastírá. „Přihlášených bylo přes sto zemí, vybrali jich čtyřicet a já skončil v první lepší půlce. Od nás se zatím nikomu takové umístění nepovedlo. Jsem určitě rád, ale chtěl jsem být minimálně v nejlepší desítce. Vím, že na to mám,“ pokračuje. Konečné pořadí odůvodňuje i tím, že v mezinárodní soutěži se kladl velký důraz na tanec a pohyb, což není úplně jeho parketa. „Soutěž slavila desáté výročí, celá byla velmi taneční. Jenže pro nás to znamenalo 6 až 9 hodin pohybových kreací každý den. Bylo to náročné a já se při tanci necítím komfortně. Myslím, že to byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se nedostal výš,“ tuší fitness trenér.

„Chodíme do fitness, sledujeme módu. Lišíme se jen tím, že o sebe o trochu víc dbáme, jinak jsme normální kluci.“ Foto: archiv Jakuba Kochty

Charisma a inteligence

Dívčí soutěž krásy je podle něj víc zaměřená na vzhled, muži musí nabídnout ještě něco navíc než jen krásnou tvář. „Musí mít charisma, inteligenci, rozhled, podstatné také je, jak na lidi působí a jak se chovají. Velmi důležitá je pak přirozenost,“ míní olomoucký rodák. Domácí klání mužské krásy je ve srovnání s tím světovým prý mnohem klidnější. „Česká soutěž je asi čtvrtinová oproti světové. V Polsku to bylo o dost náročnější, spí se jen pět hodin a musíte fungovat dalších devatenáct. Stále se usmívat, špatná nálada se nenosí. Přípravy trvaly dva týdny, absolvovali jsme hodně rozhovorů, live chatů, přehlídek i focení. Byla to velmi zajímavá zkušenost,“ porovnává Jakub Kochta obě soutěže.

Kluci, co se o sebe o trochu víc starají

Kdyby se měl dnes znova rozhodnout, zda zase soutěžit, okamžitě říká ano. „Na světovou soutěž jsem se netěšil, ale když se podívám zpětně, musel bych se mlátit tyčkou po hlavě, že bych do toho nešel. Soutěž mi dala strašně moc, ať už kontakty nebo zkušenosti. Vždyť se každému nepodaří dostat se až do mezinárodní konkurence,“ říká s tím, že zatím převládají samá pozitiva. „Doufám, že u toho zůstane. Možná se jako model podívám do Milána, centra světové módy. Mluvil jsem s jednou porotkyní a mohlo by to vyjít. To bych si moc přál,“ prozrazuje.

A jak o sebe nejkrásnější muži světa pečují? Podle Jakuba Kochty nijak výjimečně. „Chodíme do fitness, sledujeme módu. Lišíme se jen tím, že o sebe o trochu víc dbáme, jinak jsme normální kluci,“ krčí rameny.

„Pitt se mi líbí, je to sexy symbol“

Přirovnání ke slavnému americkému herci je pro účastníka soutěží krásy z Olomouce poctou. Foto: archiv Jakuba Kochty

Být jedním z nejkrásnějších mužů České republiky je podle něj příjemný pocit. Těší jej i popularita s tím spojená. „Těšilo by to každého. Lidé mne už trochu poznávají, když jsem byla nakupovat v jednom z olomouckých supermarketů, otáčeli se a drbali do sebe. Ale že by se někdo zastavil a požádal o fotku se mnou, to ne,“ směje se. Kromě popularity se mu líbí i mediální označení za českého Brada Pitta, slavného amerického herce. „To je úplně úžasné. Vzniklo to v Polsku, kdy jsme udělali prvních pár fotek a média i fanoušci se shodli na tom, že mu jsem podobný. Brad Pitt se mi líbí, je to sexy symbol, takže mě to velmi potěšilo,“ usmívá se Kochta.