Budoucnost nejistá. Tylovo divadlo ve Šternberku dál chátrá

Ještě před dvanácti lety zde zaplněné hlediště aplaudovalo populárním pražským hercům a zpěvákům. V roce 2010 však Tylovo divadlo ve Šternberku poprvé změnilo majitele, když jeho budovu město prodalo soukromému vlastníkovi. Od té doby objekt na rohu Masarykovy a Kollárovy ulice stále nenašel využití, přestože se hovořilo třeba o multifunkčním centru, domovu pro seniory nebo dokonce bazénu.

Budova bývalého Tylova divadla ve Šternberku chátrá a je prázdná. Foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

Hana Zagorová s Petrem Rezkem, Miroslav Donutil či Václav Vydra s Janou Bouškovou. Ti všichni vyprodali šternberské Tylovo divadlo ještě v poslední sezoně před jeho uzavřením z technických důvodů. Už tehdy byla budova v havarijním stavu, v boční zdi z Kollárovy ulice zela viditelná trhlina a nad vytápěním sálu pomocí plynových přímotopů raději zavírali hasiči oči.

Střídání soukromých vlastníků

V roce 2010 radnice divadlo prodala za zhruba tři miliony korun prvnímu soukromému majiteli. Ten původně plánoval přestavět kulturní stánek na multifunkční centrum s obchody a službami typu masáží či kadeřnictví. Později uvažoval také o bytovém domě a domovu pro seniory. Když však všechny tyto záměry postupně zkrachovaly, nabízel podnikatel dokonce městu divadlo dokonce ke zpětnému odkupu.

Z budovy divadla byl v úvahách také bazén, město ale nakonec staví plavecký stadion jinde. Foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

„V prvních letech se občané často ptali, kdy dojde k obnově původní funkce divadla, ale tyto dotazy postupně utichaly. Poslední dobou se lidé občas spíš zajímají, zda víme, co se bude s budovou dít. Přece jen už od prodeje uplynula řada let a obyvatelé si za tu dobu zvykli, že objekt městu nepatří,“ řekl starosta Šternberka Stanislav Orság.

Přiznává, že na radnici netuší, co současný vlastník s chátrající stavbou zamýšlí dál. „Vím, že divadlo bylo před dvěma až třemi lety v aukci, nicméně se stávajícím majitelem nijak nekomunikujeme ani nemonitorujeme jeho záměry, co má se svým soukromým majetkem v plánu,“ uvedl Orság.

Divadelní sál mají

Místo klasické divadelní scény slouží kulturním potřebám Šternberka i okolních obcí multifunkční stavba, ve kterou se na podzim roku 2015 po rozsáhlé rekonstrukci proměnil Městský klub v Masarykově ulici. Od bývalého Tylova divadla je na dohled. „Je možné zde pořádat klasická divadelní představení a díky kvalitnímu ozvučení také hudební vystoupení. Nejedná se sice v pravém slova smyslu o kinosál, ale i promítání filmů je tu možné. Rovněž se tu pořádají různé společenské akce. Představení máme dost, hlavně těch zájezdových, a že ve městě není tradiční divadlo, nám nemusí vadit. Mnohdy ho provozně neutáhnou ani větší města a lidé jsou dnes mobilní natolik, že si do divadla mohou v klidu dojet třeba do Olomouce nebo do Brna,“ tvrdí starosta.

Mrzí ho tak jenom to, že nedaleko centra města stojí chátrající nemovitost. „Každá taková budova je na tváři města poznat. Lidé to v tomto případě vnímají o to víc, že jde o bývalé divadlo,“ uvědomuje si Orság.

Současný stav bývalého šternberského divadla. Foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

Místo umění koupání?

Stálá divadelní scéna vznikla ve Šternberku přestavbou bývalého Saxingerova kina v letech 1954 až 1955. Nový prostor dostal název Tylovo divadlo a byl otevřen 8. května 1955 slavnostním uvedením Smetanovy Prodané nevěsty. Ještě v témže roce se zde odehrálo šestnáct představení ve spolupráci s olomouckým a šumperským divadlem. O dva roky později mělo divadlo již 1 050 stálých abonentů ze Šternberka i okolních obcí a ročně se v něm vystřídalo 66 představení, na nichž se podíleli rovněž členové dramatického kroužku ustaveného při okresním domě osvěty.

Po uzavření divadla se dokonce uvažovalo o tom, že by pomocí rekonstrukce vznikl v jeho zdech krytý plavecký bazén, který Šternberk postrádá. „Na to je však budova příliš malinká a bazén by podle toho vypadal,“ usmál se starosta nad už opuštěnou myšlenkou.