Kněze v Přerově překvapila rodinná atmosféra. „V tak velkém městě jsem ji nečekal,“ říká

Novým děkanem Římskokatolické církve v Přerově je už půl roku Josef Rosenberg. Návrat z Vizovic do Olomouckého kraje ale pro něj novinkou není, jako kněz se už zapsal do historie Litovle. „Zlínský kraj je můj rodný, ale v Olomouckém jsem studoval a strávil spoustu času, mám je rád,“ usmívá se kněz.

Josef Rosenberg je novým děkanem Římskokatolické církve v Přerově. Jedním z aktuálních úkolů je oprava kostela sv. Vavřince. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Jaká farnost na něj v Přerově čeká, předem nezjišťoval. Bylo ale jasné, že ze všech dosavadních působišť jde o největší děkanát. „Přivítání bylo moc hezké, velmi vřelé. Překvapila mě především zdejší rodinná atmosféra, kterou jsem v tak velkém městě nečekal. Přesto si ale uchovává ráz maloměsta. Věřících navštěvujících nedělní Chrám Páně, i s farností Předmostí, je okolo osmi set. Na takové číslo bych nestačil sám, proto mám v současné době dva kaplany k dispozici,“ vysvětluje kněz.

Práce ve Vizovicích nebo Přerově se v základu příliš neliší. Vzhledem k velikosti mu přibyla jen administrativa. „Lidé jsou si všude velmi podobní, samozřejmě se svými specifickými věcmi. Haná a Valašsko se odlišují, jsou tam rozdíly v mentalitě, ale co se víry týče, je to velmi podobné, věří se ve stejného Krista. V Přerově je moje práce přesto trochu jiná, je to větší farnost, a tedy i víc věcí na zařizování. S lidmi přijdu do užšího kontaktu o něco méně než dřív a svým způsobem mi to chybí,“ zamýšlí se Josef Rosenberg. O to víc ho těší každé setkání s Přerovany. „Zvláště milá a překvapivá byla jejich účast o svátcích na bohoslužbách, přišlo jich opravdu hodně. I na Štědrý den. Dělá mi radost, když se lidé zastaví a přemýšlí nad svým životem,“ říká.

Plány: oprava kostela i společenský život

Přestože je zpět na Hané jen několik měsíců, pochvaluje si spolupráci s městem. „Líbily se mi Svatovavřinecké hody, což je to taková celoměstská slavnost, na které se všichni potkáváme, i se mší a programem na náměstí. Zajímavé je tady, že se snažíme pro širokou veřejnost dělat koncerty,“ přemítá. Organizace společenského života města ale samozřejmě není hlavní náplni práce kněze. Například teď je potřeba začít s opravou hlavního přerovského chrámu sv. Vavřince. Střecha je ve špatném stavu. „Krytina je stará a padá, může ohrozit kolemjdoucí. Kromě toho je tam velmi zvláštní krov. Ocelová, speciální příhradová konstrukce, něco jako Eiffelova věž, ale táhla jsou barokní a už jsou shnilá. Dělají problémy ve statice a je potřeba je vyměnit. S opravou chceme začít na podzim a náklady se pohybují okolo deseti milionů korun,“ pokračoval kněz. Rekonstrukce, která zahrnuje i novou fasádu a další věci, vyjde na padesát milionů. Farnost už požádala ministerstvo kultury o dotaci.

Sociálně slabší skupiny

Přerov je známý problémy s dopravou. Kromě toho ho ale tíží i dost sociálních problémů. Církev se jim, hlavně s pomocí charity, dlouhodobě věnuje a má i další plány pomoci. „V brzké době by se k nám měly přestěhovat řeholní sestry, které budou pomáhat v charitě a církevních organizacích, jako je třeba školka. Jednám s městem o prohloubení sociálních služeb, protože je tady otázka bezdomovců, seniorů, Romů,“ vysvětluje farář.

Nově má v hlavě i plán na hudební vystoupení. „Seznámil jsem se se zdejší romskou komunitou, kde pomáháme a pracujeme. S jednou romskou hudební skupinu jsme dohodli, že uděláme benefiční koncert, jehož výtěžek by pomohl jejich kamarádům na východě Slovenska. Osobně mě to nadchlo. Cítí pospolitost, je to úžasné,“ těší Rosenberga. Koncert by měl být v březnu nebo dubnu, s výtěžkem pak pojedou na Slovensko.