Arašídy, kešu, pistácie. Alika z Čelčic zásobuje ořechy Česko i zahraničí

Rodinná firma z Prostějovska působící na českém trhu více než 25 let, to je Alika. Sázka na různé druhy oříšků se jí vyplácí. V této oblasti je u nás vůbec největším producentem, vyváží ale i do zahraničí, včetně zdravé výživy.

Firma Alika z Čelčic na Prostějovsku patří k největším zaměstnavatelům v regionu. Foto: archiv společnosti Alika

Dnes se na ně specializuje, na počátku devadesátých let minulého století se přitom ořechy v továrně u Čelčic na Prostějovsku vůbec nezpracovávaly. Společnost se původně zaměřovala na praženou kávu. Generální ředitelka Aliky Jana Kremlová s ní tehdy měla nejvíce zkušeností. Jak ale sama přiznává, její idea se do tehdejší doby příliš nehodila.

Od roku 1994 se proto zaměření změnilo. K různým druhům oříšků se přešlo čistě náhodou. Při hledání nového výrobního programu, který by vydělal na splácení úvěru u banky, potkal otec Jany Kremlové svého někdejšího spolupracovníka. Bývali kolegy ve firmě působící v zemědělství a známý se svěřil, že by potřeboval pražené arašídy pro výrobu křupek.

Pěstování podzemnice? Dopadlo by to jako s rýží

„V návaznosti na to se k nám začala dovážet podzemnice olejná, kterou jsme následně opražili,“ podotkla Kremlová, co Aliku přeneslo do jiné oblasti potravinářského průmyslu. Kamiony s podzemnicí přijíždějí do Čelčic stále, ve středoevropských podmínkách se pěstovat nedá. Bez ohledu na úrodnou hanáckou černozem. „Byl by to stejně špatný nápad jako tu pěstovat rýži,“ přirovnala Kremlová.

Nákupní oddělení Aliky proto zařizuje zásilky podzemnice z Argentiny, Spojených států nebo Číny. Na denní provoz je jí potřeba celý kamion. A to firma po pražených arašídech přidala do své nabídky ještě další druhy ořechů. Kešu z Vietnamu a Indie, mandle z Ameriky a Španělska, pistácie mimo jiné z Íránu, makadamové oříšky z Austrálie a některých afrických států.

Generální ředitelka společnosti Alika Jana Kremlová. Foto: archiv společnosti Alika

Dodavatelé si Aliku většinou sami našli. I díky mezinárodním veletrhům v zahraničí, kam zaměstnanci společnosti každoročně zavítají jako návštěvníci nebo jako vystavovatelé. Mezi odběrateli přibývají hlavně ti menší, stejně jako e-shopy. Na Hané patří k nejvýraznějším zákazníkům Nutrend z Olomouce-Chválkovic. „Všechny oříšky například ve zdravých tyčinkách tohoto odběratele jsou od nás,“ poznamenala Jana Kremlová.

Největší producent oříšků v Česku

Část z vlastních pražených, sekaných či plátkovaných produktů deset kilometrů od Prostějova také balí. To mělo za následek, že společnost čím dál více oslovovalo téma zdravé výživy. Nakonec si zřídila internetový obchod se všemi druhy oříšků. Lidé si je mohou za příznivé ceny pořídit a dopřát svému tělu hodnotnou stravu.

Výrobky vyváží firma i do ciziny, typickým příkladem je Švédsko. Mimo Česko celkově putuje třicet procent výrobků Aliky – na Slovensko, do Německa, Nizozemska, Belgie. Zbylých sedmdesát spotřebuje domácí trh, na kterém je Alika největším producentem ve svém oboru.

Z pracovní náplně se musí stát záliba, ne naopak

Zároveň platí za rodinnou firmu, pracuje v ní osm členů rodiny Kremlových. K Janě Kremlové s manželem se postupně přidaly dcery a následovali jejich partneři. Bude v tradici pokračovat některé z šesti vnoučat? „Uvidíme, to záleží na nich,“ pousmála se ředitelka, která říká, že z náplně své činnosti si člověk musí udělat zálibu, ne naopak.

Osobně má na starosti controlling a nábor zaměstnanců. V dnešní době přijme každého, kdo se přihlásí. „Doba se hrozně změnila. Nejvíce potřebujeme zaměstnance do výroby a logistiky, což je v kraji s téměř nejnižší nezaměstnaností u nás fuška. O každého člověka musíme bojovat,“ netajila se.

Mezi stovkou nejvýznamnějších

V žebříčku ekonomického časopisu Forbes figuruje mezi stovkou nejvýznamnějších žen z rodinných firem. V jejich pořadí se do elitní společnosti vešla i Alika. „Máme také několik důležitých certifikátů, díky nimž můžeme privátně vyrábět pro různé zahraniční řetězce,“ dodala generální ředitelka.

V letošním roce plánuje jeden z největších zaměstnavatelů v regionu zřídit svou exportní pobočku v Polsku. Doma v čelčickém závodě už běží pracovní doba zkrácená ze třech směn na dvě, do budoucna by měla v areálu vyrůst nová výrobní hala.