Oceněný majitel Levandulového statku: Chtěl jsem dělat něco výjimečného

Farmaří teprve tři roky, přesto už v konkurenci zhruba 7 500 účastníků loňského ročníku soutěže Farma roku obsadil senzační čtvrté místo. Díky Lukáši Drlíkovi a jeho rodině se navíc po celé republice proslavila malá vesnička Bezděkov, která je se zhruba padesátkou obyvatel součástí nedalekého města Úsov. Právě zde se totiž nachází Levandulový statek, unikátní svým zaměřením i šíří záběru.

Na polích Levandulového statku roste asi deset tisíc rostlinek, plochy chce majitel Lukáš Drlík postupně rozšiřovat. Foto: archiv Levandulového statku

Soutěž Farma roku vyhlašuje Asociace soukromého zemědělství ČR. „Z ocenění máme velkou radost a vážíme si ho. Přitom jsme se ani nechtěli hlásit, protože fungujeme na rozdíl od řady statkářů opravdu jen pár let. Byli jsme ale přihlášeni kamarádem a takto skvěle to dopadlo. Třeba se příště hecneme a dotáhneme to ještě výš,“ usmívá se zakladatel a majitel Levandulového statku Lukáš Drlík.

Na gruntu svých předků

Proč hospodaří právě v Bezděkově, malé obci na pomezí Hané a Zábřežské pahorkatiny? „Strávil jsem tady velkou část dětství u dědy s babičkou. Statek je vlastně naše letitá rodinná usedlost. Vždycky mě lákalo tam zůstat a jen jsem přemýšlel, co by se tu dalo dělat. Uvažovali jsme třeba o chovu dobytka nebo o ovocnářství,“ vzpomíná úspěšný farmář.

Bezděkov je malá obec na pomezí Hané a Zábřežské pahorkatiny. Foto:
archiv Levandulového statku

Inspiraci nakonec nalezl ve známé jihofrancouzské oblasti Provence. „Jeli jsme tam na výlet a byli jsme z krajiny plné levandulí nadšeni. Navíc jsem se chtěl vždy odlišovat a být jedinečný, a to se mi díky pěstování levandulí podařilo. Na statku sice máme také malá políčka máty, měsíčku či chrpy, ale pouze levandule pěstujeme ve velkém,“ vysvětluje Lukáš Drlík.

Kavárna i galerie

Na co vše jsou takové levandule – kromě jejich nesporné krásy a vůně – dobré? „Pěstujeme levanduli lékařskou, která má opravdu velmi široký záběr využití, od gastronomie přes kosmetiku až po dekorace. Náš statek toho ale nabízí opravdu hodně, nejen samotné rostlinné produkty. V létě k nám ve velkém přijíždějí návštěvníci na komentované prohlídky, pořádáme degustace, jógu přímo v polích a čím dál populárnější jsou u nás svatby, těch bylo vloni opravdu hodně,“ vypočítává majitel statku.

V Bezděkově Drlík navíc zakoupil i budovu bývalého obecního úřadu a vybudoval v ní krámek s malou galerií. „Práce je opravdu hodně. Zatím jsme takový rodinný podnik, ve kterém pracujeme především já s mým bratrem a našimi partnerkami. V létě ale míváme až dvacítku brigádníků a s dalším rozvojem podniku budeme potřebovat lidí ještě více,“ hledí do budoucna farmář.

Kdysi obecní úřady, nyní levandulový obchůdek s galerií.
archiv Levandulového statku

V současnosti už totiž provozuje ještě Levandulovou kavárnu v Zábřehu. „V ní mohou zájemci ochutnat třeba domácí dezerty, levandulovou limonádu nebo kávu v bio kvalitě. Součástí kavárny je rovněž vinotéka zaměřená na královskou odrůdu riesling,“ dodává Lukáš Drlík.

Budoucnost? Restaurace, obchod…

Z nápadů to ovšem zdaleka není všechno. Úspěšný farmář z Bezděkova má velkorysých plánů mnohem více. Uskutečnění některých z nich je už téměř na spadnutí. „Teď už můžu prozradit, že v Olomouci na Horním náměstí, přímo naproti orloje, otevřeme obchod, v němž budou kromě našich produktů zastoupeny také výrobky celkem deseti regionálních producentů, mimo jiné známé troubelické čokoládovny. Slavnostně otevírat chceme během Olomouckého tvarůžkového festivalu na konci letošního dubna,“ těší se Lukáš Drlík.

Svatba v levandulovém poli začíná být mezi páry populární.
archiv Levandulového statku

A další plány a nápady? „V Úsově chystáme otevření restaurace. Na statku se chceme pustit do příprav levandulového kempu. V plánu je i stezka kolem polí a ve vzdálenějším horizontu možná penzion a rozhledna,“ vypočítává statkář.

Ocenění za cestovní ruch i festival

Vedle nejčerstvější čtvrté příčky v soutěži Farma roku 2018 se bezděkovský statek a jeho vlastník mohou chlubit i dalšími cenami. Například vítězstvím v soutěži Živnostník roku Olomouckého kraje 2016 nebo druhým místem v kategorii Eko-friendly v rámci celorepublikové soutěži DestinaCZE 2017. Zajímavostí, která odkazuje na další z pestrých aktivit levandulových nadšenců, je druhá příčka v soutěži Cena cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017 v kategorii Nejlepší turistická atrakce za Bezděkovský levandulový festival. „Jedná se o dvoudenní akci s muzikou, občerstvením, prohlídkami a workshopy, která měla první ročník předloni a koná se vždy ve sváteční dny 5. a 6. července,“ představuje výčet mnoha svých činností šikovný a nápaditý statkář z Bezděkova Lukáš Drlík.