Kožený míček, zahnuté hole a velká branka. Bandy hokejem žili i na Hané

Nazout brusle, vzít si hokejku a hurá na rybník. Hokej táhl lidi v hanáckých městech už před sto lety. Na ledě se však nejprve nehonili za pukem, ale za míčkem. Provozovali bandy hokej.

Bandy hokejisté na rybníku v Přerově ve dvacátých letech minulého století.
Foto: archiv Petra Komárka

Než do Kroměříže, Prostějova či Olomouce pronikla „kanada“, jak se současnému pojetí hokeje v první polovině dvacátého století říkalo, byly běžným druhem zimních radovánek zápasy v bandy hokeji.

Od klasické nejrychlejší kolektivní hry světa se v několika věcech lišil. Hokejky byly kratší a měly zahnutější čepele. Oba jedenáctičlenné týmy se jimi snažily získat kožený, popřípadě gumový míček. Následoval hlavní cíl – proniknout po hřišti prakticky fotbalových rozměrů k velké brance a překonat brankáře.  

Bandy vystřídala „kanada“

Na kluzištích vytvořených na zamrzlých hladinách rybníků nebo třeba na podkladě tenisových kurtů se díky bandy bavili desítky sportovních nadšenců. Stejně jako publikum, které jejich výkonům přihlíželo.

Snímek z počátku dvacátého století spjatý s historií hokeje v Prostějově. Hráči v rukou drží zahnuté bandy hokejky, za nimi stojí velká branka. Foto: archiv Petra Komárka

Po roce 1910 si ale větší popularitu začala získávat nová hokejová pravidla, která míčový sport a druh společenské zábavy postupně vytlačovala. Jako jedni z prvních na Hané se podle kanadského vzoru začali řídit v Kroměříži. Například včetně Augustina Krista. Ten posléze s rozvojem hokeje pomáhal v jiném městě, Prostějově. Tamní Sportovní klub svůj první zápas v „kanadě“ sehrál právě s jeho rodnou Kroměříží. Na rozdíl od svého protivníka ale Prostějované nastoupili ještě s bandy hokejkami.

Prostějov vzorem pro Přerov, v Olomouci pomohli studenti

Od hráčů Prostějova se pro změnu učili první hokejisté Přerova a to v obou formách zimního sportu. Po skončení první světové války sehráli s Prostějovem v bandy několik utkání. Jedno z nich se Přerovanům podařilo vyhrát. „Zápas konaný na městském rybníce skončil naším úspěchem,“ poznamenal k tomu jeden z tehdejších přerovských hráčů Jan Gebauer. V odvetě se ovšem radoval SK Prostějov, který soupeři navíc uštědřil pořádný debakl.

V přerovském prostředí zvítězil současný lední hokej v polovině dvacátých let minulého století. „Když Tony Novotný alias Hoyer přivezl z Prahy první nefalšovanou kanadskou hůl, všichni jsme se hrozně divili. Nedostatky s výstrojí nám ale tenkrát nevadily. Hlavně, že se nám nový sport líbil,“ vzpomínal Gebauer.

Ještě předtím prosadilo několik studentů bandy hokej v Olomouci. Z jejich iniciativy vznikl při Sportovním klubu Olomouc první hokejový oddíl. Mezi jeho zakladatele patřili mimo jiné doktor Adolf Kameníček či akademický malíř František Hoplíček.

Existuje stále

Bandy hokej ovšem ani přes popularitu svého nástupce nevymizel. V Česku stále působí Česká asociace bandy a nechybí ani národní tým, který se účastní mistrovství světa. To letošní je v plánu od 21. do 25. ledna ve švédském Vänersborgu.

Rinkbandy

Rinkbandy je varianta bandy hokeje určená pro zápasy na hokejových stadionech (jinak se bandy hraje na venkovních ledových plochách za každého počasí). Pravidla jsou stejná jako v klasickém hokeji, stejně jako rozměry hřiště a branek (venku jsou jiné, větší). Proti sobě nestojí dva týmy o jedenácti, nýbrž o šesti hráčích (pět v poli a brankář). Používají vybavení pro bandy a soupeří ve dvou poločasech trvajících 45 minut. Mezi nimi je dvacetiminutová přestávka. (kom)