Medlov chystá muzeum. Ukáže i listiny Jan Lucemburského

Historické listiny, fotografie ze života obce, ale třeba taky prvorepublikové etikety z kostek másla nabídne nové muzeum v Medlově na Olomoucku. Návštěvníci se do budovy přibližující historii obce nedaleko Uničova, zřejmě podívají ještě letos.

V někdejším obecním úřadě v Medlově na Olomoucku ještě letos otevřou muzeum o historii obce. Foto: archiv OÚ Medlov

Budova s charakteristickou věžičkou v centru Medlova sloužila léta jako obecní úřad a to až do doby, než vedení našlo nové zázemí. „Když jsem nastoupil do funkce, našli jsme nějaké staré německé kroniky. Chytlo mě to a začal jsem se zabývat historií Medlova. Po čase jsme postavili nový, větší úřad a přemýšleli jsme, co se starou budovou,“ vysvětlil starosta obce Jan Zahradníček. Ve hře byla i ubytovna, ale nakonec zvítězilo muzeum o historii obce. „Může sloužit i naší základní škole a dokud žijí pamětníci, chceme natočit video o historii Medlova,“ pokračoval Zahradníček.

Knihovna i muzeum

Budova prošla kompletní rekonstrukcí, v přízemí zůstala knihovna, která se modernizovala. Zbývající prostory by měly sloužit muzeu. „Kapacita knihovny se po rekonstrukci zvětšila, opravili jsme sociální zařízení. Prostory jsou po stavební stránce hotové, teď ladíme rozmístění inventáře. Vše trvá déle, než jsme mysleli, ale je to podmíněné spoluprací s olomouckým vlastivědným muzeem a dalšími institucemi. Na otevření chceme mít vše kompletní,“ uvedl starosta.

K vidění bude i soupis majetku úsovského panství nebo zdokumentované železnorudné štoly. Foto
archiv OÚ Medlov

Těžba železné rudy v dole Barbora

Muzeum by mělo nabídnout hlavně fotografie, chybět ale nebudou ani historické listiny a dobové předměty. „Máme například Zdíkovu listinu z roku 1131, která dokládá, že Medlov už v té době existoval. Také kopie listin od Jana Lucemburského, jde o soupisy majetku úsovského panství a i tam Medlov figuruje. Možná přidáme i věci z historie hornictví v okolí. Důl Barbora fungoval s přestávkami už od 14. století do šedesátých let minulého století a těžila se tam železná ruda. Štoly jsou zdokumentované,“ vysvětlil.

Exponáty nosí i místní obyvatelé

Obec vyzvala obyvatele, aby se podívali po půdách a kumbálech a zajímavé věci vážící se k obci zapůjčili. Nakonec se jich sešlo dost na výstavu. „Spousta lidí donesla fotografie z historie Medlova. Taky různé předměty od pionýrských vlajek přes lahve, do kterých se v místní mlékárně stáčelo mléko, nosí etikety od másla z první republiky, které se tady vyrábělo. Jsou v očekávání, jak bude muzeum vypadat, proto nechci přípravy podcenit,“ cítí starosta závazek. Doplnil, že otevřít by chtěli ještě letos, zřejmě v druhé polovině roku. „Máme rozjeté nějaké investiční akce, které chceme dokončit a tohle se bude dělat současně, i výroba nábytku potrvá nějakou dobu. Počítám v září říjnu bychom mohli otevírat,“ řekl.

Vlastní rekonstrukce přišla obecní kasu na zhruba pět milionů korun, vybudování expozice bude stát další milion. Na modernizaci knihovny obec získala od Olomouckého kraje dotaci 140 tisíc korun.