Olomoucká zoo láká na klokany i v chladném počasí. Do konce února se slevou

I když zvířata z teplých krajin by v letošních mrazech trpěla, ta v olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku jsou většinou již na zdejší klimatické podmínky adaptovaná. Návštěvníci je tak mohou vidět i na jinovatkou pokrytých plochách.

Klokanům se pobývání na sněhu docela zamlouvá. Foto: Zoo Olomouc

„Během zimy je možné si užít zvířat, která se naopak v létě před pálícím sluncem ukrývají,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková. Na zimní návštěvu zoo láká také sníženým vstupným, které je možné využít do konce února.

Klokani, jejichž domovem je Austrálie, mají k dispozici „bydliště“ s vyhřívanou podlahou, ovšem často je lze spatřit i ve výběhu. Některá tráví část roku na svých zimovištích – například adax, oryx, jisté druhy opeřenců. Jiná, jako třeba žirafy, bývají ve své vnitřní ubikaci a ven se chodí podívat jen na omezenou dobu. Opice pobývají taktéž ve vytápěných pavilonech.

Naopak makaci červenolící mají hustou srst a nic jim neschází. Zimu přečkávají ve výběhu, ale mají možnost ukrýt se v přístřešku s teplou podlahou, kde dostávají krmení.

Zvířata jako tygr ussurijský, sobi, mandžuští levharti, sovice sněžné nebo horští kopytníci si s chladným počasím poradí bez potíží.

Žirafu museli utratit

Zaira, nejstarší žirafa v olomoucké zoo, je už v žirafím nebi. Foto: Zoo Olomouc

Zimu už nepřečká nejstarší žirafa zdejšího stáda Zaira. Narodila se 14. května 2000, odchovala na Svatém Kopečku čtyři mláďata. V poslední době trpěla pohybovými potížemi, které se staly chronickými. I když dostávala kloubní výživu, její stav se zhoršoval. S ohledem na vysoké stáří, bolesti, nemožnost kvalitního pohybu a nakonec pohybu vůbec se pracovníci zoo rozhodli neprodlužovat její umírání. Zaira uhynula s pomocí veterináře ve čtvrtek 7. února.

Zoo Olomouc je chovem žiraf pověstná. Začala s ním v roce 1976, kdy přišel první pár samec Tom a samice Lindy–Lou. Skutečné zakladatelky chovu byly samice Lena a Zuzana. V současné době tvoří stádo žiraf Rothschildových deset samic a dva samci. Prozatím se podařilo úspěšně odchovat celkem 60 mláďat.