I 90 litrů polévky denně. Charita shání trvanlivé potraviny

Konzervy a trvanlivé potraviny jako pomoc početnějším rodinám, matkám samoživitelkám a lidem bez zázemí shání Charita Olomouc. Dary ze sbírky Krajíc chleba pro chudé půjdou také na přípravu polévek pro bezdomovce.

Trvanlivé potraviny jako jsou luštěniny, rýže nebo těstoviny použije Charita pro přípravu polévek pro lidi bez domova. Foto: Charita Olomouc

Sbírka je celoroční, mění se pouze zaměření na jednotlivé druhy potravin podle aktuální potřeby. „Momentálně máme nedostatek konzerv včetně instantních jídel, která jsou nejméně náročná na přípravu pro všechny naše klienty. Uvítáme masové, rybí i jiné konzervy, paštiky a další trvanlivé potraviny,“ řekl koordinátor Centra materiální pomoci Charity Olomouc Filip Holík.

Přes třicet tisíc porcí za rok

Luštěniny, rýži, těstoviny a další suroviny použije Charita k přípravě polévek pro lidi bez domova. „Každý den je třeba připravit 150 až 180 porcí, což je zhruba 70 až 90 litrů polévky,“ dodal Holík. Loni službu využívalo asi tisíc lidí, celkově v denním centru vydali téměř třicet jedna tisíc porcí jídla.

Počet lidí bez domova stále roste, jen na Olomoucku žije asi 900 osob v azylových domech, sociálních bytech, ubytovnách, holobytech či bytech bez energií. Z toho přibližně třetina se ocitá přímo na ulici a v provizorních příbytcích, jako jsou squaty, zahradní chatky nebo opuštěná a chátrající obydlí.

Do sbírky Krajíc chleba pro chudé se celoročně zapojují farnosti olomouckého děkanátu i jednotlivci, instituce či firmy. Sběrné místo je v prodejně U Samaritána ve Wurmově 11 a v prodejně Dobrodruhá ve Wurmově 5 v Olomouci. Finančně lze přispět na konto 107 – 8921490207/100.