Soutěž na dostavbu SEFO může být bez „homolí“ Jana Šépky

Stavbu dlouho plánovaného sbírkového prostoru Středoevropské fórum Olomouc (SEFO) čeká architektonická soutěž. Výběrové řízení má být anonymní, což ze hry zřejmě vylučuje dosavadní návrh architekta Jana Šépky. Několik let se s ním počítalo, zároveň budil rozruch. Šépka se brání a tvrdí, že nejprve je potřeba vypovědět už platnou smlouvu.

Upravený návrh budovy Středoevropského fóra Olomouc v centru města od architekta Jana Šépky. Zdroj: Jan Šépka

Debata okolo pětice betonových homolí, které ještě donedávna měly zaplnit proluku v blízkosti Muzea umění v Denisově ulici, rozděluje nejen Olomouc už téměř deset let. Po problémech s odkupem pozemků se vyřešila i otázka peněz, kdy stát potřebné stovky milionů na stavbu našel. Teď se ale objevila další komplikace, která doprovází záměr Ministerstva kultury vypsat novou architektonickou soutěž.

Ministerstvo: Kdokoli může svůj projekt obhájit

Soutěž by měla být anonymní. Jan Šépka však tvrdí, že takové podmínky vylučují jeho účast. „Jelikož můj projekt každý zná, tak by byla v soutěži porušena anonymita. Podle právníků České komory architektů bude porota nucena, pokud se přihlásím, můj návrh ze soutěže vyřadit. Pan ministr o těchto okolnostech velmi dobře ví,“ reagoval architekt na rozhodnutí Antonína Staňka.

SEFO má nabídnout výstavní prostory i depozitář. O autorovi návrhu rozhodne veřejná soutěž.
Zdroj: Jan Šépka

Resort si ovšem za nastavenými pravidly stojí. „V tom je přece smysl soutěže, a nejenom architektonické. Rovné, transparentní podmínky, dohled veřejnosti. Kdokoli se může s projektem zúčastnit, obhájit ho na základě daných podmínek. Naopak, jedině soutěž veřejnosti na očích může vyvrátit veškeré možné pochybnosti,“ uvedla Petra Hrušová z tiskového oddělení Ministerstva kultury.

Soutěž bude ještě do prázdnin

SEFO by mělo sloužit jako muzeum i depozitář. „Už několik let se potýkáme s prostorovými problémy. Některé depozitáře máme mimo naše budovy, takže nové prostory skutečně nutně potřebujeme,“ řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal. Soutěž by podle něj měla být vypsaná v první polovině tohoto roku.

Zákres návrhu architektonické kanceláře Šépka architekti v olomoucké Denisově ulici.

Ministerstvo už vyčlenilo finance. „Muzeum umění Olomouc v tuto chvíli připravuje výběrové řízení na administrátora, zabývá se složením soutěžní poroty, a především přípravou zadávacích podmínek,“ upřesnila Petra Hrušová. Dodala, že na stavbu SEFO poputuje 593 milionů korun. „Od roku 2007, kdy se začalo o myšlence zřízení galerie moderního středoevropského umění hovořit, je to poprvé, kdy má skutečně garantované finanční prostředky, a to z Programu péče o národní kulturní dědictví – národní dotační program na období 2019 až 2028. V letech 2019 až 2020 může muzeum čerpat peníze na přípravné práce včetně architektonické soutěže,“ doplnila mluvčí.

Uzavření jedné kapitoly

Podle Šépky však Muzeum umění Olomouc nemůže architektonickou soutěž vypsat, pokud neuzavře smlouvu s ateliérem di5 – architekti inženýři. „Česká komora architektů by takové soutěži nevydala regulérnost. Jednoduše řečeno, je nutné nejprve uzavřít jednu kapitolu, a pak je možné otevřít druhou,“ uvedl architekt. V dohledné době očekává jednání, dodal s tím, že je připravený se hájit. „Celou situaci vnímám tak, že asi jedinou zainteresovanou osobou, která touží po soutěži, respektive po jiném návrhu, je pan Staněk. My se můžeme jen domýšlet, jaké jsou jeho důvody. Pro mne to znamená jediné – bránit se proti křivdě, která nastala. V tomto případě jsem tedy samozřejmě stále odhodlaný bojovat proti nepravosti,“ uzavřel architekt.

Proluka v Denisově ulici, kde má stát budova Středoevropského fóra Olomouc. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny