Dětem schází pohyb, říká hokejový kouč Kroměříže Jiří Osina

V Kroměříži působí jako šéftrenér hokejové mládeže dva roky. Jiří Osina se s dětmi snaží pracovat od jejich nejranějšího věku, aby se později mohly opírat o základní pohybové dovednosti. Do budoucna by však uvítal kvalitnější zázemí, protože to stávající má svá nejlepší léta dávno za sebou. Základem by měla být stavba haly s druhou ledovou plochou.

Šéftrenér mládeže hokejové Kroměříže Jiří Osina. Foto: hkkm.cz

Na ledě kroměřížského zimního stadionu se ročně prostřídá kolem sta tisíc lidí. Hokejisté, účastníci kurzů bruslení pro nejmenší i veřejnost. Velký nápor na jedno hřiště by v budoucnu mohla vyřešit druhá hokejová hala.

Podle šéftrenéra mládeže místního Hokejového klubu Jiřího Osiny jsou dvě kryté ledové plochy základem pro zkvalitnění hokejové práce. „Když už něco děláme, chceme to dělat pořádně. Současný areál už je stejně jako další kroměřížská hřiště za zenitem,“ argumentuje pro změnu prostředí.

Mobily a počítače? Záleží na rodičích

Ačkoli se s trenérskými kolegy snaží, aby se děti hokeji věnovaly v určitém komfortu, ve stávajících podmínkách to není snadné. „Zázemí v Česku? Za světem nepokulháváme, jsme totiž někde hodně vzadu!“ srovnává Osina tuzemské možnosti se státy jako Švédsko, Finsko či Kanada. Moderní sportovní centrum v Kroměříži by mohlo přitáhnout zájemce z širokého okolí.

Mezi svěřence Jiřího Osiny patří i starší žáci a. Foto:
Kamila Tunkerová/hwww.hkkm.cz

Pomineme-li podmínky, vidí šéftrenér problém v cestě dětí ke sportu vůbec. Tam podle něj leží jedna ze zásadních příčin stavu celého českého hokeje. Zatímco dříve se mladí kluci a holky více proháněli po venku a více se sportovalo i na školách, dnes se v pomyslném žebříčku zábavy řadí na první místo vysedávání s mobilem či tabletem, případně u počítače. „Je na nás rodičích, nakolik dětem tyto věci povolíme. Ne, že by je vůbec nesměly chytnout do ruky. Ale můžeme jim je omezit, aby si našly čas i na sportování s kamarády,“ navrhuje jednoduché řešení pětatřicetiletý kroměřížský kouč.

Dostat český hokej tam, kde byl

Ruku v ruce s mentalitou lidí v České republice se pak hokejová krize zejména na úrovni výkonů mládežnických reprezentací prohlubuje. Nepomáhá ani známá česká „vyčůranost“, kvůli které je málokdo ochotný pracovat natolik, aby se prosadil mezi světovou hokejovou špičkou. „Není snadné si vybudovat vlastní funkční systém, nicméně musíme zabrat a jiné hokejové velmoci alespoň trochu dohnat. Hokej je v Česku hodně populární sport a měli bychom ho dostat zpátky tam, kde byl a kde si v našem prostředí být zaslouží,“ má jasno Jiří Osina, který si ve své hráčské kariéře kromě mateřské Kroměříže prošel dorostem a juniorkou Zlína, Šumperkem, Trenčínem, Prostějovem a Přerovem.

Utkání žáků čtvrtých tříd mezi domácí Kroměříží a Zlínem. Foto: Kateřina Trávníčková/www.hkkm.cz

Jako šéftrenér preferuje práci s dětmi od jejich nejútlejšího věku. Totéž by se podle něj mělo dít po celé zemi. „Jde o sportování obecně, díky němuž děti získají základní pohybové dovednosti. Když pak budou chtít hrát hokej, už pro ně přechod k němu nebude tak těžký,“ podotýká. Navrhuje zaměřit se na konkurenceschopnost, aby Češi zvládli se světem držet krok.

Odchovanci ve Zlíně, Přerově i Brně

V Kroměříži se snaží vychovávat mládež pro nejvyšší soutěže. Ty však sami nemají, hráči je mohou okusit v okolních klubech, jako jsou Zlín a Přerov. U Beranů z Valašska si plní povinnosti extraligoví dorostenci Michal Šimášek s Adamem Lacigou, u Zubrů zase junior Adam Hradil. Kroměřížští odchovanci se ovšem otrkávají i jinde.

Za Techniku Brno hraje dorosteneckou extraligu útočník Michael Fornál. „Jsme rádi, když se kluci někde chytnou. Pro kroměřížský hokej je to jenom dobře,“ uvědomuje si Jiří Osina, který sleduje, že aktuálně v nejvyšších dorosteneckých a juniorských soutěžích dostává šanci čím dál více Kroměřížanů.