Za péči o seniory hrozí spolku konec. Nejde o sociální službu, brání se

Na volné místo v domovech seniorů se čeká i roky. V Příkazích na Olomoucku našli řešení. Spolek Domov u dvou slunečnic tam poskytuje ubytování, kde o lidi v důchodu pečují asistenti sociální péče spolu s rodinami. Podle úředníků Olomouckého kraje nicméně spolku chybí potřebná registrace, dal mu proto pokutu. Částka je ale likvidační.

Ilustrační foto: fotobanka

Domov u dvou slunečnic stojí v centru obce, kde poskytuje ubytování maximálně patnácti lidem. Senioři z Příkaz i okolí bydlí po dvou nebo po třech na pokoji. Nikdo si nestěžoval, ale pak přišla kontrola. Její způsob i provedení a udělená pokuta přijdou předsedkyni spolku Martě Sedláčkové nesmyslné. „Úředníci z kraje přijeli bez předchozího ohlášení, domáhali se vstupu do domu pod pohrůžkou přivolání policie, bez souhlasu bydlících, vyslýchali osoby nekomunikující, neorientované a zbavené svéprávnosti,“ reagovala.

Spolek: Jen ubytováváme, zákon jsme neporušili

Spolek podle ní neměl možnost se k výsledkům vyjádřit. „Kraj nám rovnou udělil pokutu 350 tisíc korun. Ta je pro nás likvidační a nesouhlasíme s ní,“ dodala Sedláčková. Navíc říká, že Domov u dvou slunečnic není sociální služba podle definice zákona, protože spolek poskytuje pouze ubytování. „Podnájemní smlouvy jsou občansko-právní vztah. O ubytované se starají osobní asistenti či osoby blízké. Tento vztah je zakotven ve smlouvě o asistenční péči a všechny smlouvy jsou registrovány na úřadu práce, který pak vyplácí příspěvky na péči,“ uvedla.

Úřad to ale vidí jinak. Zkušenost z celé republiky podle něj naznačuje, že existují zařízení, která se snaží různě obcházet legislativu. Například právě poskytováním sociálních služeb bez příslušného oprávnění. Pokud tedy mají úředníci podezření, využívají svého oprávnění podobné organizace monitorovat. „Vzhledem k tomu, že uvedený subjekt se prezentoval na webových stránkách tak, že vzbuzoval dojem, že poskytuje sociální službu, byla provedena kontrola, kterou zákon o sociálních službách definuje jako opatření ke zjišťování skutečností o takových subjektech,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová. Po kontrole došel úřad k závěru, že nabízené a poskytované služby naplňují znaky sociální služby.

Nabídku služeb Domova u dvou slunečnic inzerovaly i obecní weby a zpravodaje některých obcí. Část starostů podepsala prohlášení na podporu spolku. Zdroj: www.horka.cz

Jenže k tomu nemá spolek registraci. V takovém případě by šlo o přestupek, za který může padnout až dvoumilionová pokuta. „Pokud částka nebyla dosud uhrazena, bude vymáhána zákonem definovanými způsoby,“ dodala mluvčí s tím, že úředníci obdobně sledují i další subjekty v Olomouckém kraji.

Skandinávie na Hané?

I když je sankce ve spodní části sazby, zaplacení pokuty by pro spolek znamenalo konec. Odvolal se proto k Ministerstvu práce a sociálních věcí, resort ale postup kraje potvrdil. Domov u dvou slunečnic tak podal správní žalobu na Krajský soud v Olomouci. „Krajský úřad uvalil na spolek exekuci, kterou nemáme z čeho zaplatit a nechápeme proč, jelikož spolek žádnou sociální službu nedělá. Vlastně nevíme, co máme dělat. Když jsme po kraji chtěli vědět přesný metodický postup, co dělat, tak nám v podstatě neodpověděl,“ sdělila předsedkyně spolku. „Tlačí spolek do ukončení péče a podnájemních smlouvy, ale ty nemají nic společného s neregistrovanou sociální službou a spolek nemůže ukončit smlouvy mezi asistenty a seniory,“ popisuje Marta Sedláčková.

Úřad práce a další státní instituce, obvodní lékařka, rodinní příslušníci, obec a hlavně ubytovaní senioři i jejich rodiny jsou podle Domova u dvou slunečnic spokojení. „Všichni se jen ptají, proč to kraj dělá?“ krčí rameny Sedláčková. Nastavený model hájí jako životaschopný. Dodává, že zákon ho umožňuje a je i mnohem levnější než registrované sociální služby. „Úplně stejně pečují o potřebné ve Skandinávii, tak proč by to nemohlo fungovat u nás? V Česku dnes chybí pro seniory, tedy osoby starší 65 let, čtyřiašedesát tisíc lůžek, přičemž jejich počet se bude v budoucnu zvyšovat. Na umístění v domovech pro seniory se čeká několik let, “ doplnila Sedláčková.

Starostům by Domov chyběl

Obec Příkazy o vybudování domova pro seniory v minulosti sama uvažovala. Vzhledem k nákladům stavbu i provoz ale plány nakonec odložila. „Od doby, kdy u nás Domov u dvou slunečnic je, se touto záležitostí nemusíme zabývat a o naše seniory je postaráno. Se zařízením jako alternativou domova pro seniory jsme spokojení a stojíme za ním,“ podotkl starosta Jaroslav Sívek.

Protože v domově jsou ubytováni také lidé z blízkých obcí, někteří starostové podepsali prohlášení na podporu Domova. „Také rodiny ubytovaných doporučují ho dalším, kteří řeší péči o svého rodinného příslušníka,“ dodal starosta.