Prostějovské Divadlo Point chystá po stěhování novou hru

Za patnáct let na prostějovské kulturní scéně stihlo Divadlo Point třicet premiérových představení. Studentský souborem prošly stovky účinkujících. Point dělá divadlo s nadšením, poctivě, má své diváky a posbíral i různá ocenění.

Ukázka z komedie o lásce E=mc2 , lásko moje napsaná na motivy Patrica Cauvina v režii Aleše Procházky. Foto: archiv Divadla Point.

Psal se začátek roku 2003. Tehdy se v prostějovském baru U 12 opic sešli dva mladí divadelníci Aleš Procházka a Miroslav Ondra a hudebník Arnold Prokop a dali dohromady muzikál Křižáci. Premiéru měl v dubnu 2003. Hrálo v něm padesát lidí, dalších padesát se podílelo na choreografii, scénách, kostýmech. Jevištěm byla bývalá žehlicí dílna OP Prostějov v Olomoucké ulici. Právě zde získalo divadlo svoje zázemí na další léta. Potom následovaly úspěšné muzikály Čajzni škváru, Olivere! a Piky piky na hlavu aneb Pan Posleda, přítel študáků.

První hra pod hlavičkou divadla Point byla uvedena v květnu 2005.  Jednalo se o činohru Studna světců napsanou na motivy J. M. Syngeho.

Repertoár divadla

Přelomovým představením se stal Ostrov pokladů. Byl hojně hraný a úspěšný i na přehlídkách Valašské křoví ve Slavičíně a na rakovnické Popelce. „Hra neměla scénář a přesto každý přesně věděl, co má dělat. S kostýmy a rekvizitami jsme si starosti nedělali. Použitý byl například starý kabát či smeták jako dřevěná noha,“ vzpomíná na hru principál divadla Aleš Procházka. Potom přišly další neméně úspěšné hry Švédský stůl, Strakonický dudák aneb O splněném snu, Druhý výstřel, Koupačka, Hotel Palermo.

Členy souboru samozřejmě oslovil prostějovský rodák a básník Jiří Wolker. Na základě jeho dopisů, deníků a básní sestavili hru Nahý Wolker pohybující se mezi sněním, vzpomínkou a realitou. Režíroval ji Aleš Procházka, autorem hudby byl Karel Štulo. Hra zvítězila na přehlídce Wolkerův Prostějov a postoupila i na Jiráskův Hronov.

Ukázka ze hry Baskervillská bestie na motivy A. C. Doyla v režii Aleše Procházky. Foto: archiv Divadla Point.

Vlajkovou lodí divadla se stala drsná komedie Testosteron napsaná na motivy Andrzeje Saramenowitze. Měla přes sto repríz a získala řadu ocenění. Dodnes hranou hrou je Baskervillská bestie a komedie o velké lásce E = mc2. Zatím poslední hrou byl muzikálový příběh Finding Amerika: gangsteři z mého oddílu. Měl premiéru v roce 2017.

Pointík, kabarety a další aktivity

Součástí divadla je dětský soubor Pointík a jeho úspěšné hry Velká policejní pohádka, Tom Sawyer, Strašidlo cantervillské. Pořádali také kabarety doprovázené zpěvem, tancem i slam poetry a divadelní sitcom divadélko Domeček.

V Prostějově vystupovali i v rámci přehlídky Wolkerův Prostějov, přehlídek divadelní Aplaus, Medart či zámek Pointu a podílejí se také na organizování zdejšího Majálesu. Pořádají filmový tábor s uměleckými workshopy v Sobotíně. Výstupem je vždy filmový projekt na zadané téma.

Divadelní stálice a profesionálové

O těch, kteří stáli u začátků, už byla řeč. Režisérem, hercem, spoluzakladatelem a principálem divadla je Aleš Procházka. Dalším spoluzakladatelem a režisérem byl Miroslav Ondra, nynější dramaturg Městského divadla v Brně a pedagog na Divadelní fakultě JAMU v Brně. Některé hry režíroval a s divadlem spolupracoval Vojtěch Pospíšil, klarinetista Moravské filharmonie Olomouc. Ke stálicím souboru patří herci Jakub Hyndrich, Vítězslav Lužný, Ondřej Krátký, Lukáš Kameníček a autorka kostýmů a scén Magdalena Jansová.

Principál Divadla Point Aleš Procházka při přednášce o divadle v prostějovském archivu 15. ledna 2019. Foto: Hana Bartková

Divadlo Point je také líhní talentů. V řadách profesionálů působí bývalí členové Pointu Nina Horáková (herečka Městských divadel pražských), Tereza Hořínková (produkční v pražském divadle Komedie) a Lenka Jorníčková (dramaturgyně a produkční olomouckých divadel na Šantovce a Tramtarie).

Na nové adrese

Koncem roku 2017 se Divadlo Point závěrečným pořadem rozloučilo se svou scénou v Olomoucké ulici. Po prodeji budov se divadlo ocitlo bez přístřeší. I loni ale soubor rozvíjel svoje aktivity. Hostoval několikrát v Divadle na Šantovce v Olomouci, dále v Pivíně a na zámku v Plumlově. Zásluhou města Prostějova a finanční dotace Olomouckého kraje získali nové zázemí v budově bývalé základní školy na Husově náměstí. Po rekonstrukci tu probíhají poslední úpravy.  

Zakrátko by tedy divadlo mělo začít normálně fungovat. Už připravuje i novou hru. Jejich příznivci se tedy mají na co těšit. Přejme jim proto hodně point – právě  tak, jak to mají ve svém názvu.