Když kůrovec pomáhá: Na Jedové se chystá rozhledna

Rozhlednu plánují postavit v Dolanech na Olomoucku. Vyrůst by měla na turisty oblíbeném místě, nedalekém kopci Jedová. V minulosti tam už vyhlídka stála, po roce 1948 však byla zbouraná. Dolanští zastupitelé na svém únorovém zasedání schválili zpracování studie.

Dnes již neexistující rozhledna na vrchu Jedová poblíž obce Pohořany u Olomouce. Zdroj: www.fotohistorie.cz

Lesy v okolí obce napadl kůrovec a vzrostlé stromy tak musely kvůli škůdci padnout. Díky tomu se však z Jedové otevřel široký výhled do krajiny Nízkého Jeseníku. I proto obec Dolany začala zvažovat znovupostavení rozhledny. „Pokus o obnovení tady už jednou byl, v devadesátých letech, ale nepovedlo se. Teď s kůrovcovou kalamitou se to opět nabízí. Jinak bychom museli čekat, až se začnou stromy mýtit, což by trvalo dalších patnáct let,“ řekl starosta Dolan Rudolf Pečinka.

Turistická atrakce

Nová rozhledna by podle něj mohla pomoct turistickému ruchu. Jde totiž o turisty vyhledávanou oblast, kde si kříží trasy pro pěší. „Místo je dostupné nejen z Dolan, ale také Hluboček nebo Jívové. Obce chceme oslovit, mohlo by to být zajímavé i pro ně,“ pokračoval starosta. Přidal, že zájem veřejnosti je pozitivní, lidé se ptají, kdy už bude stavba hotová. „Od momentu, kdy jsem o záměru poprvé veřejně promluvil, mi lidé volají a ptají se, kdy už to bude stát. Těší nás to,“ pousmál se Pečinka.

Vyhlídka do několika let

Vyhlídka by mohla stát nejdřív do pěti let. „V zastupitelstvu jsme schválili, že teď vyčleníme peníze na studii, příští rok by mohl být projekt, a pak budeme hledat zdroje financování. Předpokládáme, že oproti někdejší stavbě by tato mohla být z kamene,“ odhadoval starosta.

Hora Jedová s nadmořskou výškou 633 metrů patří mezi výrazné vrcholy Nízkého Jeseníku. Po značce je dostupná z dolanské místní částí Pohořany, které leží jen pár kilometrů od Olomouce. Jde o jedno z nejfrekventovanějších turistických míst Olomoucka.