Přerov si připomíná 85 let vodního póla, úspěchy přišly za války i nyní

Českému vodnímu pólu aktuálně vládnou. Hráči Přerova triumfovali v nejvyšší soutěži loni i předloni. V roce 2018 navíc oslavili 85 let od založení plaveckého odboru, kam spadali, stejně jako od jejich prvního oficiálního a meziměstského utkání.

Z výstavy k 85. výročí přerovských vodních pólistů. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

První zápas museli přerovští pólisté ještě odehrát mezi sebou, na druhé utkání už soupeře sehnali. V létě 1933 se u řeky Bečvy radovali z výhry, když přemohli Vyškov 5:0. Sokol Vyškov, přitom patřil k průkopníkům vodního póla na území Moravy. K městské plovárně na východě Hané se tehdy 22. srpna přišly podívat tři stovky lidí, včetně přerovského starosty Richarda Kleibera. Domácí tým ve složení Svozil, Bdinka, Mašta, Mrkvička, Calábek, Chajda a Sommer vedl už po poločase, a to poměrem 3:0.

Na dosah nejlepších

Podrobnější zprávy o začátcích vodního póla v Přerově ale jinak spíše chybějí. Jediné doklady tvoří kusé zprávy z novin. „Až do roku 1937 hráli přerovští pólisté jen jednorázové zápasy a turnaje. Nejčastějším soupeřem v letech 1934 a 1935 byl ŽSK (Židovský Sportovní Klub) Makkabi Olomouc, se kterým střídavě vyhrávali a prohrávali,“ nabízí o něco podrobnější pohled do období před druhou světovou válkou výstava, kterou současný Klub Vodního Póla Přerov uspořádal k 85. výročí založení svého přímého předchůdce.

Snímek z prvního meziměstského utkání Přerova, v němž porazil Vyškov, z roku 1933. Foto: Repro z výstavy k 85. výročí přerovských vodních pólistů

První éru úspěchů zažili Přerované během válečných let. Roku 1942 opanovali před Uherským Hradištěm, Lískovcem, Zlínem a Otrokovicemi severovýchodomoravský okrsek druhé ligy. Ve finále se střetli s brněnským týmem z jihomoravského okrsku a po vítězství 5:3 se mohli účastnit kvalifikace o postup do první ligy. Posun o úroveň výš jim ale těsně unikl. Kvůli jedinému bodu je předčil ČPK Brno.

Zápas se Spartou vidělo 900 lidí

V následujícím roce nicméně Hanáci stejného soka zdolali 4:3 a vysloužili si místo ve finále druhé ligy vodního póla Čech a Moravy. V něm v domácím prostředí před 900 diváky nestačili na pražskou Spartu 1:9. Na moravské scéně nicméně dominovali, jejich spanilou jízdu však bohužel zastavily pokračující válečné události.

Tým Přerova, který se stal mistrem republiky pro rok 2018. Foto: Repro z výstavy k 85. výročí přerovských vodních pólistů

Dobré období zažívají vodní pólisté v přerovském dresu také dnes. V letech 2017 a 2018 to v české extralize dotáhli ze všech nejdál – až na absolutní vrchol. Expozice ve Výstavní síni Pasáž v centru města mapující jejich historii i současnost tak poutavým způsobem odhalila cestu, kterou za osm desetiletí ušli až k dvojnásobné vládě nad českou ligou.