Zážitek jako z Macochy. Litovel připravuje plavby na loďkách pod náměstím

Příležitost projet se na loďce pod dlažbou města chce turistům nabídnout litovelská radnice. Už začala s obnovou kanálu, kterým pod náměstím Přemysla Otakara protéká říčka Nečíz.

Litovli se přezdívá Hanácké Benátky. Radnice si přeje, aby se z podzemní říčky Nečízu stala v budoucnu turistická atrakce. Foto: archiv města Litovel

V Litovli lze napočítat šest ramen řeky Moravy, proto se Litovli přezdívá Hanácké Benátky. Jedno z ramen teče přímo centrem. Unikátní říční kanál však není běžně přístupný. Město by to chtělo změnit a část trvale otevřít. S první etapou začalo v roce 2016. Je hotová opěrná zeď a koryto je vyčištěné od nánosů bahna. Loni odstartovala druhá část oprav. „Bohužel jsme ale v jejím průběhu zjistili, že opěrné podloží u některých mostů a hlavně opěrných zdí je v havarijním stavu,“ řekl starosta Viktor Kohout, proč se práce prodraží asi o dva a půl milionu korun. Stavební firma má být hotová letos v dubnu, město dohromady zaplatí zhruba dvanáct milionů korun.

Nečíz jako kulturní památka

Litovelská radnice se teď snaží, aby se rameno řeky Moravy Nečíz stalo kulturní památkou. To by mělo pomoct při získání dotací na třetí a finančně nejnákladnější etapu. „Bude se muset dělat nový most v Jungmannové ulici. Jsou tam uložené snad všechny sítě, a právě jejich přeložka je poměrně nákladná. Rozpočet se odhaduje až na 25 milionů korun. Pokud se všechno povede, výhledově by mohlo být hotovo všechno do čtyř let,“ pokračoval starosta.

Litovlí protéká šest ramen řeky Moravy. Jedno z nich přímo pod radnicí a náměstím. Foto: archiv města Litovel

Stav kanálu přirovnal Kohout k časované bombě. Některé části klenby by podle něj mohly časem spadnout. Ostatně impulzem k opravám byl moment, kdy se propadla část vozovky před bývalou budovou policie v Husově ulici. „Riziková jsou ale i další místa, jsou tam spadlé kameny a nepořádek,“ dodal. Proplout po Nečízu bylo dosud možné jen výjimečně, při speciálních akcích pořádaných městem, navíc na krátkém úseku. I tak musel litovelský Městský klub udělat hráz, aby se zvýšila hladiny vody, a dalo se vůbec projet. 

Druhá Punkva

Radnice věří, že do budoucna se z podzemní říčky stane turistická atrakce. „Něco jako Macocha na Punkvě, bude to skvělé. Všichni se těší na lodičku a věříme, že tady by se mohlo ,Hanáckým Benátkám’ dařit. Dokonce bychom měli i místní profesionální nadšence, kteří by turistickou atrakci mohli pro město provozovat,“ prozradil Viktor Kohout. „Hlavním cílem ale je, abychom tuto technickou zajímavost opravili a přenechali ji jako dědictví dalším pokolením,“ doplnil starosta.