Svatá voda u Choliny připomíná pramen, který zmizel pod sesutým svahem

Hned dvěma místy, kterým byly přisuzovány léčivé účinky, se mohou pochlubit v Cholině na Olomoucku. První Svatá voda nabízí poutníkům posezení a možnost rozjímání. Vede k ní modrá turistická značka pokračující pak do nedaleké Loučky. Cestou ke studánce vzdálené od Choliny asi dva kilometry, najdeme další zajímavost. Ve stylizované jeskyni je umístěna socha Panny Marie Lurdské.

Původní podoba Staré vody. Obec místo nechala opravit podle dobových obrázků. Foto: archiv www.litovelsko.eu

Svatá voda, pramen s malou soškou Panny Marie, je ukrytá mezi vzrostlými listnatými stromy. Okolo pramene jsou umístěny svaté obrázky, místo je oplocené, kolemjdoucí mohou odpočinout a porozjímat na lavičkách. „Místo bylo v havarijním stavu, lavičky shnily, trubkou voda přestala téct a zloději ukradli sošku i svaté obrázky. Proto jsme zhruba před třemi lety pořídili nový mobiliář, posezení, upravilo se kamenné koryto potoka a podle prvotní podoby jsme zrekonstruovali kamenné krytí studánky,“ dokládá starostka Choliny Kamila Navrátilová, jak se obec stará. Obnova místa ji přišla na zhruba šedesát tisíc korun. Hodně práce udělali dobrovolníci a nadšenci. Slavnostního požehnání studánky se pak účastnilo okolo dvou set poutníků.

Svatá voda nedaleko Choliny se dočkala před několika lety obnovy. Nové je klekátko, posezení, kamenné krytí studánky a na místo se vrátila i soška nebo svaté obrázky. Autor Foto: archiv www.litovelsko.eu

Voda, která uzdravovala

O cholinské Svaté vodě se říká, že zázračně uzdravovala. Ani spisovatel Martin Strouhal v sepsaných pověstech Báje a pověsti z Litovelska, Bouzovska a Lošticka, na tamní studánku nezapomněl. Jenže pravá cholinská Svatá voda, která podle pověstí léčila, je jinde. „Nacházela se sice také u Choliny, ale v jiných místech. Najdeme ji asi kilometr od obce, u polní cesty směrem k Bílsku a Loučce, u potoka Cholinky. Studánka, jejíž voda uzdravovala, už ale dávno zanikla. Po jedné velké vodě se sesunul svah a pramen se ztratil,“ připomněla Navrátilová. Místo, kde studánka byla, dnes označují Boží muka. „Z obce je tam moc hezká procházka. Kaple je kulturní památkou a v roce 2012 jsme ji za asi sedmdesát tisíc korun opravili podle původních stavebních postupů,“ doplnila Kamila Navrátilová.