Zvoničku pod hradbami přesunuli, zatím je bez zvonu

Replika dřevěné zvoničky znovu stojí v olomouckých Bezručových sadech. Změnila původní místo, má šindelovou střechu a časem ji má rozeznívat zvon.

Replika dřevěné zvoničky nahradila tu původní, v Bezručových sadech stojí na novém místě. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Původní zvonička už léta chátrala, pokryl ji mech. Výstaviště Flora Olomouc proto nechalo vytvořit její dokonalou repliku a přesunulo ji na nové místo ve středu parku k místu zvanému Katovy schody.  „V historických pramenech se píše, že se z původního umístění stěhovala do parku někdy v šedesátých letech minulého století. Zvonička zdomácněla, už si bez ní nedokážeme Bezručovy sady představit. I zájem kolemjdoucích byl obrovský. Nás samotné to možná trochu překvapilo,“ řekl technický náměstek Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.

Původně prezentace pily

Stav předchozí zvoničky byl špatný a zůstaly z ní jen panty a kovová kopule. Stavba původně sloužila jako reklama na pilu v městské části Pavlovičky. Teď už půjde jen o doplněk parku. „Reklamním poutačem nebude. Nové místo jsme vybrali po dohodě s Národním památkovým ústavem a projektantem a mělo by splňovat trochu jiné nároky. Původní místo bylo stinné, vlhké a dřevěná konstrukce velmi trpěla,“ vysvětlil přesun Svačinka.

Přibude ještě zvon

Výroba repliky přišla na zhruba tři sta tisíc korun. „Střecha je z pravého dřevěného šindele, což není nejlevnější a výrobců není tolik. Původně měla stavba i zvon, který tam byl ještě při stěhování, pak jej ale zřejmě někdo zcizil,“ dodal Svačinka. Zvon by měl do budoucna stavbičku znovu doplnit.