Náměšť na Hané je městečkem už 700 let a slaví

Významné výročí si v letošním roce připomínají v Náměšti na Hané na Olomoucku. Od jejího povýšení na městečko totiž v červenci uplyne 700 let. Oslavám městys uzpůsobí tradiční hody i oblíbenou výstavu květin na zámku, na letním koncertě zase zazní středověká hudba.

Zámek z 18. století, nejznámější náměšťská památka. Foto: www.namestnahane.cz

Na městečko povýšil Náměšť na Hané 28. července roku 1319 král Jan Lucemburský. Stála za tím jeho velká přízeň k místnímu pánovi Milíči III. z Náměště, příslušníkovi rodu Švábeniců a mimo jiné brněnskému a znojemskému komorníkovi. Podle panovníkovy vůle se navíc v Náměšti každý týden ve čtvrtek měl konat trh. „Povýšení Náměště na městečko je vůbec nejdůležitějším privilegiem celých náměšťských dějin,“ stojí jasně na webu městysu s více než dvěma tisíci obyvateli. Díky otci císaře Karla IV. se Náměšť stala centrem přilehlého okolí. Blízké vesnice se s ní z hlediska důležitosti nemohly poměřovat.

Stavba z vrcholného středověku? Jen hradní ruiny

Památka na slavnou minulost ale chybí. „Bohužel, k období před 700 lety nemáme žádnou připomínku,“ říká starostka Marta Husičková. Myslí tím plnohodnotnou stavbu, která by se nenacházela ve zříceninách. Tak jako náměšťský hrad pocházející už z období vlády posledních Přemyslovců. Ve druhé polovině 15. století mu přinesly zkázu česko-uherské války, dnes se nedaleko známého zámku nacházejí pouze jeho zbytky.

Zbytky hradu v Náměšti na Hané. Foto: Wikipedia/Michal Maňas

Turisty vyhledávanému zámku se říká „horní“. V Náměšti totiž stojí ještě budova dolního zámku – někdejší tvrze, která nahradila rozbořený hrad. Panstvo na něm sídlilo do 18. století. Pak mu kvůli vkusu a neustále se zvětšujícím potřebám na komfort přestal vyhovovat. Změnil se na textilní manufakturu a později sladovnu.

Slavnější horní zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura z Harrachu. Později připadl Kinským a v průběhu první světové války ho koupila rodina obchodníka se železem Františka Ottáhala. Manželé do zámku zavedli vodu, elektřinu i ústřední topení.

Po roce 1945 objekt obklopený parkem s lipovými alejemi do čtyř světových stran spravovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci. Od července 2000 patří do majetku Náměště na Hané.

Koncert, výstava i hody v duchu výročí

Starostka Marta Husičková je původním povoláním učitelka dějepisu a historii má ráda. „Období vlády Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. je pro mne velmi zajímavé,“ přiznává s odkazem na první polovinu 14. století, kdy Náměšť zásluhou krále začala vystupovat jako trhové městečko.

Dokument, kterým Jan Lucemburský povyšuje Náměšť na Hané na trhové městečko.
Foto: namestnahane.cz

Status městyse, což znamená totéž jako městečko, Náměšť získala zpátky před dvanácti lety. V padesátých letech minulého století jí ho totiž komunistický totalitní režim zakázal používat.

Výročí 700 let od povýšení Náměšťští zasvětili celý letošní rok. „Na tradičním letním koncertu v zámecké kapli zazní hudba ze 14. století. V duchu výročí bude i velmi oblíbená výstava květin na zámku s názvem Květiny pro zámeckou paní, stejně jako budou oslavám podřízené pravidelné náměšťské hody,“ prozradila Marta Husičková.