Fotbalový Prostějov se chce v druhé lize usadit, jaro ale nezačal dobře

Zvučné posily mají během fotbalového jara pomoci druholigovému Prostějovu. Do svého kádru přivedl talentovaného slovenského brankáře Le Gianga či ofenzivního hráče s bohatými zkušenostmi z nejvyšší soutěže Jana Vošahlíka. Jenže ve všech dosavadních zápasech přišlo zklamání.

Fotbalisté Prostějova před jedním ze zápasů ligového podzimu na domácím hřišti. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Prostějovští pod vedením trenéra Machaly při vstupu do jarní části druhé ligy třikrát za sebou prohráli. Vstřelili přitom jediný gól, který jim na Žižkově zdaleka nestačil.

„Zápas na Žižkově pro nás bude hodně důležitý. Vím, že to nebude lehké, sám jsem tam něco odehrál. Pokud ale budeme hrát poctivě, věřím, že to zvládneme a odpíchneme se do dalších utkání,“ říkal na konci února na tiskové konferenci před začátkem jara hlavní kouč Oldřich Machala.

Hanáci však pod známým vysílačem během prvních třiceti minut dostali tři góly. Celkově Pražanům podlehli 1:4. „Nedokázali jsme se srovnat s domácím nasazením a agresivitou. Inkasovali jsme nešťastný první gól, druhý z penalty. Po našem snížení to pak možná vypadalo, že se do utkání vrátíme. Jenomže jsme dělali hrubky, na třetí branku jsme Žižkovu namazali,“ zlobil se Machala.

Ve vápně jsme jako děti, lamentoval kouč

Za týden následovala domácí porážka od Českých Budějovic, celek z okresního města doplatil na rozhodčím chybně nařízenou penaltu. Uspět se nepodařilo ani v Hradci Králové.  „Rozdíl mezi námi a Hradcem byl v zakončení. Herně jsme vyrovnané mužstvo, ale v šestnáctce řešíme situace tak, jak to nedělají ani děti,“ nebral si Oldřich Machala servítky.

Prostějovský 1.SK chce své modrobílé dresy ukazovat divákům v druhé nejvyšší fotbalové soutěži co nejdéle. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

„Abychom si pořád dávali přednost, abychom ještě pořád před vápnem kombinovali, kdo má zakončit… Pokud budeme takto zakončovat, máme velký problém. Takhle se druhá liga hrát nedá,“ hlesl.

Se svými svěřenci musel po třech zápasech skousnout nelichotivou vizitku – nula v kolonce získaných bodů a skóre 1:8. Výhry nepřišly i přes to, že v prostějovské sestavě figurovali talentovaný slovenský brankář Patrik Le Giang nebo ofenzívní hráč s bohatými zkušenostmi z nejvyšší soutěže Jan Vošahlík.

V dalších soutěžních kolech tak musí přijít zlepšení, aby se Prostějov ze spodních pater tabulky dokázal probojovat alespoň do klidnějšího středu. Sílu na to má. Jde jen o její pořádné uplatnění.

Podepsali Lutonského, Le Gianga i Vošahlíka

Na Hané po ne příliš povedeném podzimu zapracovali na doplnění kádru. Z vlastních odchovanců se z hostování o úroveň níž vrátil dravý Michal Zapletal. Ve středové řadě se pohybuje Milan Lutonský, jenž může těžit z více jak stovky prvoligových startů.

V závěru března se Prostějov venku střetne se Zbrojovkou Brno. První vzájemný zápas v srpnu loňského roku vyhrál 2:1. Na snímku kapitán Hanáků, útočník Karel Kroupa (v modrobílém) a brněnský obránce Lukáš Vraštil (číslo 13). V pozadí přihlíží další zadák Zbrojovky Lukáš Kryštůfek. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

„Po informaci, že bude končit v Brně, jsme se s Milanem rychle spojili. Přestoupil do Jablonce a u nás bude do konce sezony hostovat,“ přiblížil zařizování příchodu někdejšího mládežnického reprezentanta Petar Aleksijević, asistent lodivoda Machaly a současně trenér brankářů.

Jeho úsilí bylo zapotřebí především v samém závěru přestupového období. Prostějovu, jenž na hostování do třetiligové Kroměříže pustil Filipa Jíchu, se zranila brankářská jednička Miloslav Bréda. K Filipu Muchovi musel dorazit nový parťák. Navzdory časové tísni se ho najít podařilo. Šestadvacetiletý Patrik Le Giang už naskočil i do první ligy, kde hájil branku Karviné.

V záloze i v útoku může nastupovat Jan Vošahlík. Na nejprestižnější klubové úrovni v Česku oblékal dres Jablonce nebo Slavie Praha. S celkem z Podještědí si zahrál také předkolo Evropské ligy. Do Prostějova třicetiletý fotbalista přestoupil z Teplic. Do útoku navíc Hanáci na hostování z opcí ze Sokolova získali Adama Ševčíka.

Posily musejí přidat

V zimě přivedení hráči se ale v prostějovském dresu musejí zlepšit. Ševčík v úvodu jara spíše seděl mezi náhradníky, Lutonský ve středové řadě nebyl příliš výrazný, Vošahlík dal ze tří šancí zatím jedinou branku. Růžové to není ani u gólmana Le Gianga. Vyloženě sice nic nezkazil, na druhou stranu však prakticky nechytil nic navíc.

Tisková konference fotbalového Prostějova před startem jarní části sezony. Na snímku zleva: Adam Ševčík (útočník a zimní posila), Milan Lutonský (záložník a zimní posila), Karel Kroupa (útočník a kapitán týmu), Petar Aleksijević (asistent trenéra a trenér brankářů), František Jura (předseda klubu), Oldřich Machala (hlavní trenér), Jan Vošahlík (záložník či útočník a zimní posila). Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Zásadní a dlouhodobý cíl Prostějova je přitom jednoznačný. „Nastala doba, kdy chceme být trvalý účastník druhé ligy. Uděláme pro to všechno,“ zdůraznil Jura na únorové tiskové konferenci. Reálnou sílu mužstva tehdy přirovnal k umístění v horní polovině tabulky. „Jsme ovšem pokorní, protože stát se může cokoliv. Nicméně tým patří úplně jinam, než kam jsme se dostali na podzim,“ uvedl.

Na jeho výroky částečně došlo. Prostějovanům se z „cokoliv“ staly v prvních jarních kolech tři porážky. Teď chtějí přepnout na jiný bodový mód.

Zbývající zápasy Prostějova v jarní části druhé ligy

31. 3., 18.00 Brno (venku)

6. 4., 16.30 Znojmo (doma)

12. 4., 18.00 Ústí nad Labem (venku)

17. 4., 17.00 Sokolov (doma)

20. 4., 10.15 Pardubice (venku)

27. 4., 17.00 Táborsko (doma)

3. 5., 17.00 Vítkovice (venku)

8. 5., 17.00 Jihlava (doma)

12. 5., 17.00 Varnsdorf (venku)

18. 5., 17.00 Chrudim (doma)

25. 5., 17.00 Vlašim (venku)