Nejlepší ředitel je z Olomouce. Všechny své žáky zná jménem

Je to škola pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami a různým sociálním zázemím v okrajové části města. Tak se mluvilo o základní škole Svatoplukova v olomouckém Řepčíně. Před lety tam stěží otevřeli třídu prvňáčků. Letos budou nejspíš hned tři. Důkazem, že škola má za sebou velkou proměnu, je nově i ocenění Ředitel roku pro Jiřího Vymětala.

Anketu Ředitel roku vyhrál Jiří Vymětal z Olomouce. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Bylo mu čerstvě pětatřicet let, když se Jiří Vymětal přihlásil do konkurzu na místo ředitele řepčínské základní školy. „O škole nikdy moc slyšet nebylo, ale přišla tahle příležitost a já se jí chopil. Výběrové řízení byl teprve začátek, a ne úplně snadný. Pro mnoho lidí jsem byl mladý a nezkušený, chtělo to čas,“ říká s úsměvem Jiří Vymětal, který je dnes ve funkci už druhým rokem. „Mou výhodou je, že jsem svým založením velmi pozitivní člověk. Přicházím se spoustou nápadů, potřebuju změnu a stále něco vymýšlím. Na lidech hledám především to dobré a naštěstí je mé nadšení nakažlivé,“ dodává.

Inkluze pro nás problém nebyl

Základní škola ve Svatoplukově ulici zastřešující i mateřinku je už několik let otevřená inkluzi a dětem s různu mírou specifických vzdělávacích potřeb. „Máme šestnáct asistentů pedagoga. V mateřské škole jsou čtyři a dvanáct je na základce. Inkluze pro nás problém nebyl, naopak se nám díky změnám lépe pracuje. Jsem přesvědčen, že každý žák, ať je takzvaně průměrný, nadaný nebo s nějakým hendikepem, může díky našemu systému zažít úspěch,“ upozorňuje ředitel, že všechny děti v jeho škole se vyvíjejí. Potenciál je velký. „Jsme sice na okraji Olomouce, ale až téměř k budově jezdí pravidelné autobusové linky. Máme blízko přírodě, trávíme hodně času venku a ve škole máme jednu velkou chodbu, kde se všichni potkáváme. Naše škola je rodinná a rodiče si to už začínají uvědomovat,“ hodnotí Vymětal.

Hlavní vchod do budovy ZŠ Svatoplukova není z ulice, ale z klidnějšího místa u parku. Foto: archiv školy

Velký zájem o první třídu

Před pár lety byla ve škole sotva jedna třída prvňáčků. Minulému vedení se povedlo otevřít dvě a teď to vypadá, že budou tři. „Zájem rodičů je hodně velký a doufám, že uspokojíme všechny zájemce. Děti jsou nejen z naší mateřské školy, ale volají a píšou rodiče i z okolních obcí. Máme necelých tři sta žáků, které znám všechny jménem. Jsme otevřená, komunitní škola, která se nezavírá s poledním zvoněním,“ přidává kantor oceněný dva týdny před koncem března titulem Ředitel roku.

Výsledek ankety je zavazující, ale jde hlavně o ocenění pro celý náš tým pedagogů, podotýká oceněný ředitel Jiří Vymětal. Foto: archiv školy

Do prvního ročníku celostátní ankety jej nominovali i kolegové, převážně však rodiče a žáci. „Když mě vyhlásili, dlouho jsem z té radosti vzpamatovával. Je to zavazující, ale hlavně jde o ocenění pro celý náš tým pedagogů. Není to o mě,“ nezapomíná na kolegy.

Konkurence osmi desítek škol

Do prvního ročníku ankety Ředitel roku přišlo osmdesát nominací z celé republiky. Poslat nominaci mohl kdokoli. Odborná porota tvořená akademiky i lidmi z praxe vybrala vítěze v jednotlivých kategoriích a vítěze absolutního. „Účelem celého projektu, který chceme v dalších ročnících rozvíjet a rozšiřovat, bylo zviditelnit nelehkou a velmi zodpovědnou práci ředitelů škol. Podobné ocenění zde dosud na celostátní úrovni chybělo,“ sdělila Miluše Vondráková, akademická ředitelka vzdělávací společnosti Tutor, která anketu uspořádala.

U absolutního vítěze a zároveň vítěze v kategorii základních škol Jiřího Vymětala nominující i porota ocenili například lidský a empatický přístup k žákům a zaměstnancům. „Vyzdvihli i jeho pojetí školy jako otevřené instituce pro všechny, zavedení volitelných předmětů na druhém stupni, princip neustále otevřených dveří pro rodiče do výuky i do mnoha odpoledních akcí, podporu školního divadla a vzniku školní kapely a řadu dalších věcí,“ uvedli porotci.

Své postřehy připojili v nominacích i žáci, rodiče a učitelé. „Ve škole tráví většinu svého času, nedbá na pracovní dobu. Snaží se vytvořit pro všechny pěkné pracovní prostředí a příjemnou atmosféru. S nadsázkou se dá říci, že kdyby měl v ředitelně gauč, tak by tam i spával,“ stálo v jednom z návrhů.

1 komentář

Comments are closed.