Olomoucký kraj chystá nové stanice záchranky, první bude Uničov

Do vylepšování své zdravotnické záchranné služby se letos a v příštích letech pustí Olomoucký kraj. Nové sídlo získá letos stanice záchranné služby v Uničově, následovat mají Šternberk, Zábřeh a Jeseník. Kraj také v polovině letošního roku posílí o jednu směnu zdravotnickou službu v Přerově.

Výstavba stanic výrazně usnadní práci záchranářům, radnice se proto snaží kraji pomoci. Ilustrační foto: redakce

Nová základna pro vozy zdravotnické záchranné služby v Uničově má kraj přijít na 18 milionů korun. Stát bude v těsné blízkosti stanice hasičů nedaleko vlakového nádraží. Půjde o nízkoenergetickou budovu s moderním vybavením a prostornými garážemi. „Tento záměr kraje vítáme, protože stávající sídlo záchranky v objektu polikliniky, která se nachází v centru města, nevyhovuje hlavně kvůli problematickým výjezdům sanitek. Nová lokalita je navíc dobře napojena na výpadovky na Šumperk a Šternberk,“ těší chystaná investice starostu Uničova Radka Vincoura. Město se na projektu podílí bezúplatným poskytnutím potřebných pozemků.

Z uvolněné stanice budou ordinace

Stejně jako v některých jiných městech kraje se uničovská základna rychlé zdravotnické služby nachází v prostorách původně určených k jiným účelům. „Tyto základny nejsou podle současných standardů pro práci záchranářů vyhovující a jedna z nich je umístěna právě v zadní části uničovské polikliniky. Uvolněné prostory bude možné rekonstruovat a nabídnout k využití jako ordinace pro lékařské odbornosti, které v současné době ve městě chybí,“ uvedl náměstek Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví a do loňského roku starosta Uničova Dalibor Horák.

Záchranné služby sídlí v prostorách určených původně k jinému využití, a přestávají tak stačit současným potřebám na provoz služby. Ilustrační foto

Další nové stanice záchranky plánuje kraj vystavět také ve Šternberku, Zábřehu a Jeseníku. „Zatím mám k tomu jen předběžnou informaci, že se to připravuje. Pro nás je v tuto chvíli prioritou stavba nového pavilonu interny v nemocnici, jemuž by přesun stanice mohl uvolnit potřebný prostor,“ řekl šternberský starosta Stanislav Orság. Vedení města je podle jeho slov připraveno řešit nové uspořádání nemocničního areálu a přilehlého okolí. „Vzhledem k více změnám v areálu nemocnice a předpokladu výstavby krytého bazénu ve stejné lokalitě jsme připravili variantu rekonstrukce příjezdové komunikace do této části města,“ doplnil Orság.

Přerovskou záchranku posílí pět lidí

Vedle výstavby nových základen vedení kraje rozhodlo o tom, že navýší počet pracovníků rychlé zdravotnické služby v Přerově. Od července přibude jedna směna. „Přerovskou záchranku posílí pět lidí. Rozšíří tak současný tým zdravotnických profesionálů, který je velmi vytížený. Novinka ulehčí nejen pracovníkům záchranné služby, ale hlavně přispěje k ještě rychlejšímu zajištění první pomoci v regionu,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Posádky rychlé zdravotnické služby v Přerově podnikají téměř tři a půl tisíce výjezdů ročně. Rozšíření vyjde kraj na zhruba tři miliony korun za rok.