Největší rekonstrukce Národního domu v historii skončí na podzim

Po třech letech má letos na podzim skončit rozsáhlá rekonstrukce Národního domu v Prostějově. Náklady dosáhnou 70 milionů korun.

Kavárna Národního domu po rekonstrukci v roce 2007. Repro z knihy Prostějov – Hanácký Jeruzalém (Agriprint, 2017)

Nevyhnutelné práce na budově označované jako perla české secese začínaly odstraňováním vlhkosti v suterénu a výměnou a opravami oken. Národní kulturní památka dostala novou střechu, opravuje se fasáda včetně sgrafit, interiéry, inženýrské sítě, elektroinstalace. V poslední fázi přijde na řadu zahradní restaurace, chodníky v okolí a divadelní sál dostane novou oponu. Hotovo má být do konce listopadu letošního roku.

Národní dům v Prostějově od architekta Jana Kotěry patří k perlám české secese.
Repro z knihy Prostějov – Hanácký Jeruzalém (Agriprint, 2017)

Vitráže jako pocta Preislerovi a Kotěrovi

Národní dům, centrum kulturního a spolkového života města, byl postaven v letech 1906–1907 podle plánů architekta Jana Kotěry. Ve vestibulu divadla se nacházely dva rozměrné obrazy od akademického malíře Jana Preislera Sen jinocha a Sen dívky. „Jsou nejkvalitnější a mají vysokou hodnotu. Za nacistické okupace byly odstraněny a jsou v prostějovském muzeu,“ uvedl městský památkář Marek Perůtka. Obrazy se sem již nevrátí, ale ducha secese budou připomínat obnovené vitráže. Autorem maleb je olomoucký akademický malíř Jan Jemelka. „Právě ve foyeru bylo obnoveno stropní okno a vitráž nazvaná Pocta Janu Preislerovi bude spojovat oba obrazy.  Vitrážní okno nad balkónem divadelního sálu je nazváno Pocta Janu Kotěrovi. Jeho námětem je tryskající fontána radosti se znakem Prostějova,“ popsal Perůtka. Mrzí ho špatný stav dvou proscéniových salónků vyzdobených malbami malíře a grafika Františka Kysely. „Loni sem bohužel při deštích natekla voda, a byl proto proveden sondážní restaurátorský průzkum. Ten odhalil, že Kyselovy malby zřejmě restaurovali malíři pokojů,“ dodal památkář.

Sgrafito Hanačky na fasádě podle návrhu Františka Kysely není možno zhlédnout. Čeká jej restaurování. Zdroj: publikace Národní dům v Prostějově 1907-2007, vydalo město Prostějov 2007

Postupný návrat odstraněné secesní výzdoby

Rekonstrukce navázaly na opravy a renovace z let 1996–2007. Objekt byl značně znehodnocen zásahy provedenými podle návrhů profesora německé techniky Emila Tranquilliniho v roce 1942. Tehdy byly odstraněny všechny prvky secese – štuková výzdoba, vitráže, svítidla. Později se sem vrátily. Jednalo se například o dva osvětlovací kandelábry v podobě ženských figur v divadelním sále. Po čtyřiašedesáti letech zmizel snížený strop v promenoáru prvního patra, který zakrýval štukovou výzdobu a původně zazděnými okny sem teď proniká světlo. Také restaurace a kavárna dostaly dobovou podobu.

Národní dům má výhodnou polohu nedaleko centra města na místě asanovaných hradeb. Jedinečným způsobem propojuje tří části – dominantní divadelní budovu, restauraci a kavárnu a spolkové a provozní místnosti. Na jeho výzdobě se podíleli malíři František Kysela, Karel Petr, sochaři Stanislav a Vojtěch Suchardovi, Bohumil Kafka a řezbář Franta Anýž. Stavba mohla vzniknout díky finančnímu odkazu významných prostějovských osobností a mecenášů manželů Vojáčkových. Náměstí před Národním domem dnes nese název Vojáčkovo.