Inspirace Baťou. V Montixu chystají samosprávu dílny

Na všechno přišel už Tomáš Baťa. Tak komentuje ředitel závodu společnosti Montix v Horce nad Moravou Marek Sedláček snahy některých podniků zefektivnit výrobu a motivovat zaměstnance. V Montixu se proto inspirovali přímo zakladatelem světového obuvnického impéria a zavedli revoluční přístup ke mzdám. První výsledky už jsou vidět.

Letecký pohled na závod společnosti Montix v Horce nad Moravou. Foto: archiv společnosti

I loni pokračoval montážní závod Montixu v rozvoji. Ve spolupráci se stavební firmou Ing. Zdeněk Tomek se mu podařilo dokončit a zkolaudovat největší skladovou halu o rozloze dva tisíce metrů čtverečních. K ní zhruba v polovině roku přibyla obdobně velká první dvojpodlažní výrobní hala. V obou patrech tak vznikají světlomety pro náhradní potřebu, což je stěžejní zaměření firmy. „I tyto kroky nám minulý rok umožnily dosáhnout roční produkce 250 tisíc světlometů různých značek  Volkswagen, Audi, BMW, Daimler, Hyundai a další,“ shrnul ředitel závodu a místopředseda představenstva společnosti Marek Sedláček. Výčet představuje asi šedesát procent výroby v Horce nad Moravou.

Montix dodává světlomety různým zákazníkům, z nichž tím hlavním je dosud nadnárodní společnost Hella. Specializací závodu v Horce nad Moravou jsou technologicky náročnější projekty světlometů s funkcemi LED. „Dokonce jsme v roce 2018 začali s výrobou, testováním a dodávkami prvního plně ledkového světlometu pro Audi A3. Být low-cost producentem bez jakékoli přidané hodnoty není v dnešní situaci na trhu nejefektivnější cesta,“ dodal Sedláček.

Při práci pomáhá video

Zásadní teď pro firmu bude zvládnout racionalizaci výroby. Jde o to, že v oblasti náhradních dílů a posériové výroby není potřeba dodávat na trh tolik světlometů jako v době, kdy z automobilek vyjíždějí nová auta. Jedná se jen o desetinu původního množství. Místo aby Montix stavěl pro každou další zakázku novou halu, učí se sériové linky kombinovat. „Na jednom pracovním stole tak může být více projektů než jeden. Říkáme tomu také optimalizace nebo slučování výrobního zařízení. S tím roste složitost výroby, je to nelehký úkol. Pro rok 2019 je to jedna z našich top priorit,“ uvedl ředitel.

Výrobní technologie v Montixu. Foto: archiv společnosti

Cesta vede přes rozfázování a sdílení výrobního zařízení i vyšší nároky na operátory ve výrobě. S jednotlivými modifikacemi musí být člověk na lince schopný poskládat až dvacet různých světlometů, přičemž ty nejsložitější mohou mít přes tři sta komponentů. Firma proto přistoupila ve výrobě k digitalizaci a zavádí obrazové návody. „Dáváme jim podobu sekvenčních videí. Zaměstnanec vidí celý pracovní postup a podle toho je schopen sestavit světlomet dohromady. Zároveň se mu ukazují technické výkresy a všechno ostatní, co potřebuje,“ přiblížil změnu Sedláček.

Baťova průmyslová demokracie

Aby se podařilo najít ve výrobě prostor, kde ušetřit, jsou potřeba technici, kvalitáři a procesní, produktoví i průmysloví inženýři. Zároveň je dobré, když mají na výsledku ve firmě všichni stejný zájem. K tomu je motivuje nový systém mezd zavedený v Montixu minulý rok. Podobně jako jinde firma navýšila fixní složku plastu. „Zároveň jsme ovšem lidem umožnili vydělat si až padesát procent navíc formou variabilní složky mzdy. Podle mě to není s ostatními srovnatelné. Většinou bývá fixních asi osmdesát procent a zbytek pohyblivý. Dlouho jsme přemýšleli, jak zvýšit individuální výkonnost, vztah k práci a řídit si vlastní výkon prostřednictvím sebe sama,“ popisuje Marek Sedláček aktuální přístup, který už přináší první výsledky. Například zmetkovost se stala téměř zanedbatelnou. „Ve firmách vždy narazí na své limity, podniky se snaží k tomu dávat různé benefity. To máme samozřejmě taky, vše jsme ponechali. K tomu jsme ale přidali podle výsledků až 35 procent a provázali to skrze všechny stupně řízení tak, aby každý mohl svůj výkonový ukazatel splnit,“ přiznává Sedláček inspiraci Baťou. Ostatně sám vystudoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, kde si před časem také vypůjčil jeho knihy. Nejvíce ho z nich zaujala Baťova průmyslová demokracie.

Samospráva dílen ještě letos

Většinu Baťových myšlenek už v Horce zapracovali, zbývá dokončit takzvanou samosprávu dílny, tedy spoluúčast na zisku. V Baťově systému si různé provozy v jednom podniku jednoduše skrze vnitřní účetnictví prodávaly služby. Každá hala tedy přidala cenu své práce a výrobek tak cestou podnikem získával hodnotu. Pracovníci v tomto modelu dostávají možnost ovlivnit další procenta platu a zvýšit tak svůj mzdový potenciál. Montix v Horce nad Moravou chce tento krok dokončit ještě letos.

Systém mezd zavedený ve firmě označuje vedení za revoluční. Foto: archiv společnosti

Pokud optimalizace dopadne dobře, bude na menším prostoru možné vyrábět více produktů, volná místa pak plánuje firma nabídnout zákazníkům z oblasti automotive a bílé techniky. „Nenabízíme na trh produkt, ten je zákazníka. On sem dodá výrobní zařízení a dílce, ze kterých děláme výrobky. Ani nenabízíme pouze práci, ale proces vzniku výrobku v režimu náhradních dílů. Jsme schopni nabídnout převzetí, výrobu v očekávané kvalitě a za nižší cenu, než by byla ta, kterou má se zařízením instalovaným u sebe. Je to naše konkurenční výhoda. Kdo z našich konkurentů nepůjde touto cestou, má před sebou tak čtyři pět let,“ odhaduje ředitel závodu.

Logistické centrum přinese stabilizaci

Montix má ještě jednu vizi. Koupil sousední posklizňovou halu, kterou chce v letošním nebo příštím roce renovovat na logistické centrum. Zároveň by sloužilo jako sklad a pro finalizaci výrobků. „Mohlo by nám to umožnit vytvoření bezpečnostních zásob. Budeme tak schopni lépe vyhovět potřebám zákazníka a nebude nutné reagovat na každý výkyv,“ zmínil Marek Sedláček další cíl českého výrobce nejen pro automobilový průmysl.