Moravské divadlo Olomouc odkrylo tituly příští sezony

Světoznámý muzikál, divadelní adaptace filmů, opera Ludwiga van Beethovena nebo romantický balet. Moravské divadlo Olomouc uvede v příští sezoně dvanáct inscenací. Sezona se skládá ze spíše známých titulů, které mají nalákat diváky. Některé z nich zařadí divadlo za svou historii vůbec poprvé.

Evžen Oněgin. Zatím nejnovější činoherní počin aktuální sezony je dramatizace Puškinova slavného románu. Na snímku Natálie Tichánková a Jan Ťoupalík Foto: Jan Procházka

Šest inscenací připraví činoherní soubor, po čtyřech opera a opereta a dvě premiéry připadnou pro balet. „V sezoně, jež nás přivede k významnému jubileu našeho divadla, nabídneme pestrý mix premiér. Jedná se o tituly, které by naše návštěvníky měly pobavit, ale také ty, jež otevírají témata, o kterých se zas až tak často nemluví,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

První činoherní inscenací bude adaptace novely Bohumila Hrabala Postřižiny, kterou režijně připraví Petr Novotný. V aktuální sezoně již uvedl muzikál Starci na chmelu. „Petr Novotný je milovníkem tvorby Bohumila Hrabala a navíc už zná náš soubor. Bude pro něj proto mnohem jednodušší převést na jeviště tuto náročnou předlohu, když ví, pro koho bude kterou roli dramatizovat a my se na to všichni už moc těšíme,“ zdůraznil umělecký šéf souboru činohry Roman Vencl.

Donaha!

Do Olomouce se vrátí také režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, která po komedii Vzpoura nevěst nastuduje drama španělského dramatika Federica Garcíi Lorcy Dům Bernardy Alby. Emotivní příběh dominantní matky a jejích pěti dospělých dcer slibuje herecké příležitosti pro dámskou část souboru.

Film z roku 1997 uváděný v české distribuci pod názvem Donaha! inspiroval muzikálové tvůrce. Foto: www.imdb.com

I v příští sezoně se diváci dočkají muzikálu. Umělecký šéf vybral broadwayský hit Donaha! vycházející z filmové předlohy. Zde se naopak předvede mužská část hereckého osazenstva. Příběh o partě nezaměstnaných přátel, kteří se rozhodnou vydělat peníze uspořádáním pánské striptýzové show, se režijně ujme umělecký šéf Malého divadla v Českých Budějovicích Petr Hašek.

Divácký hit i drsná komedie

Další sázkou na jistotu bude nejspíše inscenace Nedotknutelní, která vychází z divácky oblíbeného filmového titulu. Jde o adaptaci úspěšného francouzského snímku z roku 2011. Příběh ochrnutého aristokrata a jeho opatrovníka z chudého předměstí převede na divadelní jeviště režisér Pavel Khek.

Na uměleckého šéfa olomoucké činohry Romana Vencla připadne režie komedie Tlustý prase. „Disponuje trochu drsnějším humorem, který je mi osobně velmi blízký,“ upozornil Vencl.

Mimo předplatné pak činoherní soubor uvede speciální projekt k třicátému výročí Sametové revoluce. „Oslovili jsme studenty vysokých škol, aby napsali k tomuto tématu divadelní text. Vítěze soutěže vybere odborná porota na konci května,“ doplnil Vencl.

Ve znamení výročí budou některé z premiér souboru opery a operety. Od narození Ludwiga van Beethovena uplyne 250 let, v repertoáru se tak objeví inscenace jeho jediné dokončené opery Fidelio. „Toto dílo bývá pravidelně uváděno po celém světě. Důvodem není jen Beethovenova geniální hudba, ale také symboly svobody a síly lásky, které Fidelio reprezentuje,“ zdůraznil umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Inscenaci nastuduje Josef Novák, bývalý pedagog na Sibeliově akademii v Helsinkách.

Jediná Beethovenova dokončená opera Fidelio je uváděna po celém světě. Snímek z berlínské opery. Foto: commons.wikimedia.org

Teprve podruhé v historii českého divadla v Olomouci se nastudování dočká opereta francouzského skladatele Roberta Planquetta Cornevillské zvonky. Následovat bude operetní hit Mamzelle Nitouche a exotická opera Georgese Bizeta Lovci perel odehrávající se v dnešní Srí Lance.

Chcete vidět baletní zkoušku?

Příznivci tanečního umění se mohou v příští sezoně těšit na klasický romantický balet i na moderní choreografie. „Do svého dramaturgického plánu jsem zařadil klasický balet Giselle. Tento titul jsem mimo jiné zvolil pro krásnou hudbu Charlese Adolfa Adama a pro rozšíření klasického repertoáru,“ uvedl Michal Štípa, který šéfuje baletnímu souboru od nového roku. Protipólem romantického baletu Giselle bude adaptace slavného básnického dramatu Federica Garcíi Lorcy Krvavá svatba v choreografii Aleny Peškové. Michal Štípa chystá na příští sezonu také program Divák s baletem, díky kterému se mohou zájemci setkat se členy baletního souboru, zúčastnit se zkoušek a dozvědět se něco z baletní terminologie.

Moravské divadlo Olomouc si v příštím roce připomene jedno velké jubileum. Dne 1. září uplyne sto let, kdy se zde začalo hrát v češtině. V plánu další sezony je uvedení jedné ze tří her, jejichž inscenace měly v Olomouci premiéru právě v roce 1920. Která hra to bude, o tom rozhodne divácká veřejnost hlasováním v anketě. Diváci si mohou vybrat mezi Gogolovou komedií Revizor, Shakespearovou tragédií Král Lear a Ibsenovým dramatem Heda Gablerová. Hlasovat lze na facebookové stránce Moravského divadla nebo prostřednictvím anketních lístků umístěných ve foyer divadla až do 30. června letošního roku.

PREMIÉROVÉ TITULY DIVADELNÍ SEZONY 2019/2020

BALET

Adolphe Charles Adam: GISELLE  (choreografie a režie: Michal Štípa)

Gabriela Vermelho: KRVAVÁ SVATBA  (choreografie a režie: Alena Pešková)

ČINOHRA

Bohumil Hrabal: POSTŘIŽINY  (režie: Petr Novotný)

Neil LaBute: TLUSTÝ PRASE  (režie: Roman Vencl)

Federico García Lorca: DŮM BERNARDY ALBY  (režie: Janka Ryšánek Schmiedtová)

Terrence McNally, David Yazbek: DONAHA!  (režie: Petr Hašek)

Olivier Nakache, Éric Toledano: NEDOTKNUTELNÍ  (režie: Pavel Khek)

Mimo předplatné: listopad 2019: 30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE

OPERA A OPERETA

Florimond Hervé: MAMZELLE NITOUCHE  (režie: Michaela Doleželová)

Georges Bizet: LOVCI PEREL  (režie: Dominik Beneš)

Robert Planquette: CORNEVILLSKÉ ZVONKY  (režie: Jana Andělová-Pletichová)

Ludwig van Beethoven: FIDELIO  (režie: Josef Novák)