Kraj i arcibiskupství přispějí na obnovu turistického značení po kalamitě

Značkaře čeká letos v lesích spousta práce. Porosty těžce zkoušené kůrovcovou kalamitou i povětrnostními podmínkami procházejí dobrovolní pracovníky Klubu českých turistů, kteří se starají o unikátní značení pěších výletních tras. Na jeho údržbu a obnovu opět přispěje Olomoucký kraj, letos se k němu navíc přidají Arcibiskupské lesy a statky Olomouc.

Údržba turistického značení v Olomouckém kraji stojí každoročně několik set tisíc korun. Foto: m-ARK/fotobanka Olomoucký kraj

Podle předsedy Klubu českých turistů v Olomouckém kraji Rostislava Klemeše je podpora obnovy turistického značení od hejtmanství již tradiční a samozřejmě velmi vítaná. „Roky jsme na tento účely dostávali vždy 400 tisíc korun, vloni k tomu ještě s ohledem na rozsáhlé polomy a vichřice přibyla mimořádná dotace 80 tisíc korun,“ připomněl Klemeš.

Letos kraj sáhne do kasy dokonce ještě hlouběji. Na jednání koncem dubna schválili zastupitelé na tento účel přesně půlmilionovou sumu. „Nejde o mimořádné navýšení příspěvku, ale o zohlednění inflace znamenající zvyšování cen materiálu a dalších nákladů,“ vysvětlil vedoucí oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů krajského úřadu Radek Stojan. Podle jeho slov se dá dokonce předpokládat, že i letos hejtmanství jednorázově navýší pravidelný příspěvek na nápravu škod způsobených přírodními vlivy.

Další peníze od arcidiecéze

Memorandum o podpoře značení turistických stezek uzavřely letos s KČT také Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Dohoda, která má platit následující dva roky, mimo jiné přislíbila turistům na opravu značení částku padesát tisíc korun. Celkově se týká spolupráce v oblasti podpory cestovního ruchu na pozemcích spravovaných církví. „Částka poputuje především na obnovu turistického značení v oblastech postižených kalamitní těžbou,“ řekl jednatel společnosti Petr Skočdopole. „Z mého pohledu má turistické značení nezastupitelnou funkci při usměrňování pohybu veřejnosti v krajině, a to jak v chráněných územích, tak i v rámci hospodářského lesa,“ dodal.

Značkaři používají speciální barvy. Foto: Martin Pleško

Význam spolupráce zdůrazňuje také Klub českých turistů. „Memorandum deklaruje oboustranný zájem na podpoře turistiky, ochraně přírody a výchově turistů k ohleduplnému vztahu k přírodě. Navazující smlouva o podpoře je pro nás důležitým příspěvkem na obnovu a údržbu značených turistických tras na pozemcích, kde hospodaří Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, a to především v Olomouckém kraji,“ zmínil předseda klubu Pavel Přílepek.

Těžká práce značkařů

V Olomouckém kraji se podle Přílepka stará o obnovu a údržbu turistických značených tras v délce 3 743 kilometrů 133 dobrovolníků – značkařů KČT. Ti vloni odpracovali v terénu celkem 7 050 hodin. „Je to spousta práce ve volném čase a prakticky zadarmo jen za příspěvek na oblečení, cestovní náhrady a pojistné na očkování proti klíšťatům. Nikdo si nedokáže představit, jak náročné bylo vloni jen projít a zmapovat celý terén po ničivých vichřicích,“ vyzdvihl krajský předseda Klemeš.

Klub českých turistů udržuje v Olomouckém kraji 3 743 kilometrů značených tras. Ilustrační foto: Adam Fritscher/Hanácké noviny

Náklady jen na činnost značkařů v Olomouckém kraji převyšují částku 400 tisíc korun. „K tomu je však potřeba připočítat náklady na centrálně nakupovaný materiál, jako jsou speciální značkařské barvy, směrovky, tabulky, směrovníky, značkařské kolíky, plechové značky, štětce, škrabky, kartáče, pilky a další značkařský materiál nutný k zajištění značkařské činnosti v terénu,“ vyjmenoval Přílepek.

S obnovou turistických značek a rozcestníků začne Klub českých turistů hned na začátku jarního období. „Těžko říci, jaký bude letošní rok, zatím máme za sebou jen jeho první čtvrtinu. Snad se ale nebude opakovat kalamitní situace z toho loňského,“ uzavírá Rostislav Klemeš.