Siláci se předvedou v Litovli. Na počest Frištenského

Podvanácté se do Litovle na Olomoucku sjedou příznivci silových sportů. K připomenutí odkazu legendárního zápasníka Gustava Frištenského změří síly v šesti disciplínách. Akce Silácká Litovel nabídne 25. května i doprovodný program s dovednostmi jako ohýbání podkov nebo rekord v počtu shybů.

Bench press na rovné lavici s velkou činkou na Silácké Litovli Gustava Frištenského. Foto: www.gustavfristensky.cz

Novinkou letošní Silácké Litovle bude účast družstev žen. „Jedná se mimo jiné o manželky soutěžících, které na základě zkušeností z předchozích ročníků projevily zájem si soutěž také vyzkoušet,“ osvětlila pořadatelka akce a praneteř Gustava Frištenského Zdeňka Frištenská.

Dát dohromady čtyřčlenné ženské týmy – po vzoru mužských závodníků – se ale ukázalo jako oříšek. Proto budou startovat ve trojicích. Šest soutěžních disciplín budou mít stejné jako jejich mužští kolegové, podmínky u některých ale budou rozdílné. Například ve vzpěračském nadhozu budou muži zdvihat padesátikilovou činku, zatímco ženy dvacetikilovou. Organizátoři sáhli také k úpravě shybů na hrazdě. Naopak skok do dálky z místa zůstane pro obě kategorie stejný.

Tři hodiny na hrazdě

Zájemci o účast na tradičním podniku mohou podávat přihlášky do 10. května. V Litovli, se kterou silák Frištenský spojil většinu svého pestrého života, očekávají přibližně stejnou účast jako v předešlých ročnících.

V doprovodném programu nebude chybět ukázka řecko-římského zápasu, v němž Frištenský vynikal. Doplní ji bojové umění nebo nepřetržité cvičení. Marek Náhlík bude tři hodiny čistého času provádět shyby na hrazdě. Ostatní si budou moct zatipovat, kolik jich zvládne. „V Litovli se nikdy předtím nic takového nedělalo. Uvidíme, jakou Marek nastaví laťku a jestli ji někdo v budoucnu zvládne překonat,“ podotkla k pravé silácké disciplíně Frištenská. Odkazovat bude přímo na jejího slavného příbuzného, jenž začínal s posilováním pomocí tíhy vlastního těla.

Hod medicinbalem přes hrazdu na Silácké Litovli Gustava Frištenského. Foto: www.gustavfristensky.cz

Další milovník silových sportů Jan Stoklasa pro změnu divákům ukáže, jak rukama ohýbá podkovy či zatlouká hřebíky. „Před Vánoci mi dovezl pánvičku na omelety, kterou sroloval do spirály. Poprosila jsem ho, aby to také předvedl,“ řekla Zdeňka Frištenská.

Dvanáctý ročník Silácké Litovle Gustava Frištenského se uskuteční ve Sportovní hale Základní školy Vítězná v Litovli. Začátek soutěže je v plánu v deset hodin.