Pěkných stromů je po kalamitách málo, májky ale budou

Nejen lesníkům, ale i obcím a dobrovolným hasičům přidělává starost kůrovec. Přišel čas pro výběr smrku pro tradiční májky, jenže najít hezký strom je teď větší problém než dřív. Pentlemi ozdobený kmen se má v obcích tyčit po celý květen.

Májka zdobí střed Rymic každoročně už dvacet let. Foto: archiv OÚ Rymice

V Rymicích na Kroměřížsku je stavění májky zvykem už dobrých dvacet let. Podle tamního starosty Martina Bartíka je teď ale těžké rovný a hezký smrk najít. „Kůrovec je opravdu problém, protože v okolních lesích absolutně vymizely smrky. Byli jsme rádi, že jsme vůbec nějaký strom sehnali v blízkém okolí, abychom nemuseli platit za dopravu. Dovezeme ho ze sousední obce. Mají malý pozemek, kde kvůli kůrovci smrky schnou a s kolegou jsme se dohodli, že si od nich strom vezmeme,“ vysvětlil starosta. Přesto bude letošní májka poloviční, než byli zvyklí. Ve vsi mívali dvacetimetrovou, letos bude má pravděpodobně vysoká jen deset metrů vysoká.

V Rymicích máj nehlídají

Májku by měli stavět v pondělí 29. dubna, střed obce pak bude zdobit do 25. května. „Stavění se obejde bez kulturní vložky, až kácení je slavnostnější. Strom zvedáme jeřábem. Dřív se to dělávalo ručně s pomocí žebříku, ale od toho se už kvůli bezpečnosti upustilo,“ řekl velitel rymických dobrovolných hasičů Martin Tabarka

Vztyčený strom zůstává dnes bez dozoru. „Májku nehlídáme, technicky ji máme zabezpečenou tak, aby se nedala jednoduše pokácet. Opatříme ji železným opevněním, ostnatým drátem, aby s tím měl případný zloděj co nejvíc práce. Kromě toho je strom uprostřed návsi a případné pokácení by bylo obrovským rizikem. Pokácet lze jen jedním směrem, kdyby spadl jinam, bylo by to na střechy domů. Kdysi se ale hlídávalo, když bylo víc omladiny,“ připomněl starosta Martin Bartík.

Postavit májku trvá v Rymicích obvykle čtyři hodiny. Foto: archiv OÚ Rymice

Nejde o to si strom krást, věří v Brodku

V Brodku u Prostějova výběr stromu nechávají na poslední chvíli. Ozdobený kmen se zelenou špičkou tam staví 1. května. „Zavoláme místnímu hraběti, který vlastní okolní lesy. Zajedeme tam a když nám něco padne do oka, strom vezmeme. Loni to nebyl problém, letos něco vykáceného je, ale věříme, že najdeme. Jeden strom nemůže být takový problém,“ neměl v půlce dubna obavy starosta brodeckých dobrovolných hasičů Ladislav Hejdušek. Se zdobením a stavěním pomáhají i mladí hasiči, v obci je to tradice aspoň patnáct let. Ani v Brodku májku nehlídají. „Stalo se nám, že ji chtěli pokácet a jednou nám ji dokonce skáceli, ale to je už dávno. Také už nám strom pořezali ještě předtím, než jsme ho stačili postavit, tak jsme museli honem pro druhý. Teď nehlídáme. My jsme nikomu nic nekradli a spoléháme na to, že ani nám nebude chtít nikdo nic vzít. Navíc tady ani taková tradice v okolí není,“ poznamenal hasičský starosta. Podle něj jde hlavně o společnou radost, ne naschvály.

V Hněvotíně staví strom pětadvacet lidí

Hezký, rovný, okolo 25 metrů vysoký. Takový smrk letos ozdobí Hněvotín u Olomouce. Tamní dobrovolní hasiči jej staví ručně, letos v sobotu 4. května. Strom ale přivezli už o dva týdny dřív. „Dávají se pod něj vzpěry, takové dřevěné vidličky, postupně od nejmenší po největší, celkem jich máme pět, přičemž ta nejdelší má deset metrů. Celkem nás je pětadvacet, proti sobě máme natažená dvě lana, je potřeba udržet stabilitu,“ vysvětlil postup Vladimír Lepař, člen hněvotínského sboru dobrovolných hasičů. Jejich strom každoročně patří k těm nejvyšším v okolí. „Loni měl třiadvacet metrů, ale býval už i pětatřicet metrů vysoký. Vybíráme si ty nejvyšší. Když projíždíme okolními vesnicemi a díváme se po májích, ta hněvotínská je určitě jedna z nejvyšších,“ srovnal.

Strom v Rymicích zvedají místní pomocí jeřábu. Foto: archiv OÚ Rymice

Máj v květnu musí stát

Máj stojící u hasičárny je v Hněvotíně letitou tradicí. Stejně tak je pravidlem, že celá akce je na bedrech tamních hasičů. „Když se nás začátkem roku lidé ptají, jestli budeme stavět májku, odpovídáme, že určitě! To musí být,“ pousmál se Vladimír Lepař. Podobně to mají i v Brodku u Prostějova. „Tak jako se dělají ostatky nebo ples na jaře, prvního května musí stát májka,“ řekl Ladislav Hejdušek. I pro rymické je květen spojený s májí. „Je to symbol. Pálení čarodějnic u nás neděláme, akci pořádá vedlejší obec. Nechceme tříštit síly ani návštěvníky. Zato máme májku, kterou na konci května slavnostně podetneme,“ doplnil starosta obce Martin Bartík.

Hrdina. Foto: archiv OÚ Rymice