Průvodce na zámku? Mnohdy nedostatkové zboží

Hrady a zámky po zimě otevřely a turisté se hrnou. Někteří správci památek se ale museli hodně snažit, aby měl návštěvníky kdo provázet. Sehnat je především pro mimosezonní měsíce není snadné.

Zámek v Čechách pod Kosířem nabízí několik prohlídkových okruhů. Foto: archiv HN

Kastelán Martin Váňa ze zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku hledal pomocníky ještě zkraje roku. „Místa se nám podařilo zaplnit, nicméně bez problémů to nebylo. O prázdninách studenty vždy najdeme, ale mimo hlavní sezonu v květnu, červnu, září a říjnu už je to problematičtější. Spoléhali jsme na aktivní seniory, ale zřejmě nemají problém najít si práci. Musíme teď víc kombinovat služby,“ uvedl Váňa.

Důvodem, proč lidé provázejí, je přitažlivost práce. „U nás je nevýhoda, že jde jen o sezonu, nejsme schopni nabídnout celoroční zaměstnání. Jsou to nepravidelně víkendy, všední dny, svátky, tím se to komplikuje a my pak hledáme spíš mezi nadšenci. Je ale pravda, že mzdy se průvodcům zvedaly, mají sto korun na hodinu,“ řekl Martin Váňa.

Umět jazyky a mít čas

Po průvodcích se museli poohlížet například i na zámku Jánský vrch na Jesenicku. Skončilo víc lidí, náhrada nebyla hned po ruce. Zbývající volná místa by se měla zaplnit po už domluvených pohovorech. „Národní památkový ústav udělal výběrové řízení a vůbec poprvé oslovil i vysoké školy, takže se hlásilo celkem dost lidí. Jenže tito průvodci nejsou většinou odsud, pokryjí prázdniny, ale my máme spíš problém v okrajových měsících,“ pokrčila rameny kastelánka Kateřina Danielová. Zájemcům přitom mimo jiné nabízejí taky ubytování. „Hned nepoznáte, jestli je to dobrý nebo špatný průvodce. Nováčci dostávají první rok jednu trasu. Podle toho, jak jim to jde, pak další. Musí být komunikativní a příjemně vystupovat. Máme hodně polských návštěvníků a tak jsou dobré alespoň základy polštiny,“ upřesnila požadavky Danielová.

Mimo prázdniny bývá v Olomouckém kraji průvodců nedostatek. Platí to i pro Jánský vrch. Foto: www.zamek-janskyvrch.cz

Bouzov o průvodce nemá nouzi

Na špici oblíbenosti památek Olomouckého kraje se už několik let drží hrad Bouzov. Zřejmě i proto tady o průvodce nouzi nemají. Letos se pohádkový hrad otevřel už 1. března. „S přijímáním přihlášek začínáme ještě na konci předchozí sezony, průvodci se nám tak hlásí už na podzim. Zatím se nám vždy podařilo vybrat si kvalitní uchazeč, některé si i vychováváme,“ uvedla bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová. Bouzov je prestižní památkou a výhodou je i nabídka ubytování. „Mají o nás zájem průvodci také ve středním nebo vyšším věku, i ty můžeme vzít,“ dodala. V hlavní sezoně je potřeba až dvanáct průvodců. Jazyková znalost je vždy předností, slušný přednes je velké plus. „Stydliví průvodci se k nám už nehlásí,“ přidala se smíchem kastelánka a upozornila na to, že důraz klade na schopnost řešit nenadálé situace. „To znamená umět komunikovat s lidmi, kteří mohou být unavení, nespokojení, vyrušováním malých dětí, musí zvládat různé situace ve prospěch všech,“ zmínila Šulcová.

Pohádkový hrad Bouzov patří každoročně k nejnavštěvovanějším památkám Olomouckého kraje. Například v roce 2017 sem zamířilo přes 111 tisíc turistů. Díky tomu neměl na rozdíl od jiných míst problém se sháněním průvodců. Foto: Patrik Malach