Divadelní Flora bude spolu s Bergmanem šeptat i křičet

Renomované české i německé divadelní scény se představí v květnu na festivalu Divadelní Flora v Olomouci. Třiadvacátý ročník jedné z největších středoevropských přehlídek zve také na korejské tanečníky, hudební koncerty, filmy švédského režiséra Ingmara Bergmana nebo besedy a workshopy. Festival s mottem Šepoty a výkřiky se uskuteční ve dnech 15. až 26. května.

Divadlo pod Palmovkou se stalo Divadlem roku 2018. V Olomouci představí Goethova Fausta v režii polského režiséra Jana Klaty. Foto: archiv Divadelní Flory

Výraznou dramaturgickou linií posledních ročníků jsou představení německojazyčných souborů a letošní rok není výjimkou. Do Olomouce vůbec poprvé zavítá drážďanská činohra a legendární Berliner Ensemble. „Jedná se o respektované evropské divadlo. Jejich adaptace Grassova Plechového bubínku patří k nejpůsobivějším německým inscenacím posledních let,“ uvedl k programu ředitel festivalu Petr Nerušil.

Diváci se dočkají také dvou světových premiér, které chystají mnichovští nezávislí tvůrci ve spolupráci s hereckými lídry tamního Residenztheateru – scénický komentář Trumpovy knihy The Art of the Deal a komorní autorský titul Šepoty a výkřiky.

Přijede české Divadlo roku

České divadlo budou v Olomouci reprezentovat přední tuzemské ansámbly: Divadlo pod Palmovkou, které se pyšní titulem Divadlo roku 2018, Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí nebo brněnské HaDivadlo. Českou tvorbu doplní soubory Kolonie, Divadelní spolek Jedl či nastupující generace divadelníků pražské DAMU – Katedry alternativního a loutkového divadla. Nejnovější repertoárový titul Opuštěná společnost pak poprvé uvede olomoucké Divadlo na cucky.

Performativní programová linie Divadelní Flory se letos zaměří na současný korejský tanec. „Festival navštíví výjimeční choreografové a tanečníci, kteří patří k reprezentantům progresivních proudů současného korejského tance. Na jednotlivá představení budou navázány diskuze a připraveny budou také dva workshopy,“ zmínil dramaturg taneční programové sekce Jan Žůrek.

Tváří letošní Divadelní Flory je herečka Lucie Trmíková, která se olomouckým divákům představí hned v několika inscenacích. Foto: archiv Divadelní Flory

V rámci festivalového ročníku, jehož motto odkazuje k názvu slavného filmu, nabídne Divadelní Flora retrospektivu Ingmara Bergmana. Kolekci šesti klíčových snímků ikony světové kinematografie uvede ve filmovém sále olomouckého Konviktu. Filmy doplní dokument Hledání Ingmara Bergmana a přednáška filmové historičky a publicistky Stanislavy Přádné.

Tisíce návštěvníků

Kromě stále populárnějších besed s tvůrci a interprety inscenací hlavního programu pořádá festival hudební produkce, dětská představení a další doprovodné aktivity. Přehlídku navštívilo v loňském roce přes osm tisíc diváků, pořadatelé letos očekávají, že zájem bude ještě větší. „Věřím, že inspirativní ozvěna festivalového leitmotivu bude intenzivně rezonovat na všech festivalových jevištích a že intimní herecké zpovědi i naléhavé, často až apelativně laděné výpovědi budou publikum zneklidňovat i dojímat a podněcovat jeho obrazotvornost,“ dodal Petr Nerušil.

Dejvické divadlo se po letech vrací na program Divadelní Flory s ceněnou inscenací Vražda krále Gonzaga. Foto: archiv Divadelní Flory

Představení se budou konat na pěti festivalových scénách, kterými jsou Moravské divadlo, S-klub, Muzeum umění Olomouc – Divadlo hudby, Konvikt a Divadlo na cucky.