V Olomouci se potkají sbory z celého světa. Chystá se i open-air koncert

Mladí hudebníci z celého světa zamíří na přelomu května a června na Hanou. Olomouc bude od 28. května do 2. června hostit Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Letošní 47. ročník bude poprvé pod hlavičkou organizace Choral Festival Network, která sdružuje tradiční a vysoce ceněné sborové festivaly a soutěže z celého světa.

Foto: Vladimir Jagr

Pěvecké sbory na festivalu přitahuje především soutěž Mundi Cantant. Část pro dětské sbory se koná v pátek 31. května od 10 do 14.30 v sále Reduta. Soutěžní přehlídka dospělých sborů následuje o den později od 9 do 16 hodin kromě Reduty ještě i v sále Anag v Paláci Bohemia. „Soutěž je přístupná veřejnosti a diváci si tak mohou vychutnat v krátkých časových blocích svůj oblíbený hudební žánr. Pěvecké sbory soutěží v několika kategoriích jako je duchovní hudba, folklor, soudobá nebo populární hudba,“ uvedl mluvčí festivalu Petr Šrajer.

Koncerty i mimo centrum

Do Olomouce se sjedou pěvecké sbory z Kanady, Kazachstánu, Malajsie, Turecka, Bulharska, Chorvatska, Lotyšska, Polska a Česká republiky. Porota soutěže, složená z uznávaných světových i tuzemských odborníků na sborový zpěv, dirigentů, skladatelů se oproti loňsku rozrostla. „Máme šestnáct porotců a lektorů z devíti zemí světa, je jich o šest členů víc než loni,“ podotkl Šrajer. „Raritou v tuzemském i středoevropském prostředí bude účast dirigenta z Indie,“ dodal. Soutěžní část festivalu vyvrcholí v sobotu 1. června večer soutěží o absolutního vítěze a závěrečným koncertem v sále Reduta, kde se znovu sejdou nejlépe hodnocené sbory ze Svátků písní Olomouc.

Foto: Martin Florian

Doprovodný program startuje ve středu 29. května. Aby si koncerty užili nejen návštěvníci a obyvatelé centra města, zpívat a hrát se bude také mimo něj. „Sbory budou zpívat i v olomouckých kostelech a na Horním náměstí chystáme open-air koncert, na kterém zazní spirituály, písně skupin Beatles a Queen v podání Ars Brunensis, Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové a spojených pěveckých sborů,“ přiblížil Šrajer. Více informací a kompletní program bude zveřejněný na webových stránkách festivalu www.festamusicale.com od 7. května.