Focení s dronem: seshora vypadají i známá místa jinak

Hrad Bouzov, Černovírský les nebo třeba Chomoutovská jezera. Nejen tato známá místa si vybral jako motiv pro své fotky Olomoučan Patrik Malach. Na sociálních sítích vzbudily jeho snímky z Olomoucka velký ohlas. Všechny pořídil pomocí dronu.

Černovírský les v Olomouci. Foto: Patrik Malach

Patrika fotografie zajímala už odmala. „Dřív jsem hodně fotil telefonem, ale kvůli pokusům o noční foto jsem si pořídil zrcadlovku. Teď mám zase telefon, už s kvalitním fotoaparátem, fotím tedy převážně s ním. Foťák jsem prodal a koupil si malý dron,“ prozrazuje devětadvacetiletý muž.

Pomocníka ovládá přes mobil

Fotografii nestudoval, zdrojem informací mu byl internet a knížky. „Třeba dlouhý čas pro noční fotografování mi dělal problémy. Tak jsem na YouTube koukal tak dlouho na návod, až jsem na to přišel,“ směje se. Když ho napadlo fotit prostor z výšky, problém mu to naopak nedělalo žádný. „Výšky mám rád, nebojím se jich, rád se dívám do krajiny nebo města. Dron tak pro mě byl jednoduchou cestou k tomu, abych se lépe a pohodlněji dostal na netradiční místa,“ popisuje. Létající stroj se zabudovaným objektivem ovládaný přes aplikaci na mobilu vlastní asi tři čtvrtě roku. Nejraději má, když je některé místo vidět přímo pod dronem. Pokud vybere dobrý motiv, výsledek ho prý málokdy zklame.

Olomouc je krásná i z výšky

Prvním snímkem pořízeným z výšky, který Patrik Malach na sociální sítě vložil, byla bazilika na Svatém Kopečku v Olomouci. Takový ohlas nečekal. „Byl jsem zvědavý, jak se to bude lidem líbit a zájem byl velký, asi pět set lidí na fotku kliklo, že se jim líbí. Je to pro mě motivace, abych zkoušel nová místa. Teď se ptám lidí na návrhy, co by chtěli nafotit. Řada z nich mi poslala soukromé zprávy, jestli bych jim fotky nemohl poslat v plném rozlišení, protože by si je chtěli vytisknout a pověsit na zeď. To člověka určitě potěší,“ říká rodilý Olomoučan.

Ostrůvek v Návesním rybníku v Rokytnici na Přerovsku. Foto: Patrik Malach

Místo, které ho při focení překvapilo, byl Černovírský les. „Tip fotit tam mi napsal jeden pán. Kouknul jsem se do mapy a zdálo se mi to zajímavé, výsledek mě ale překvapil. Netušil jsem, že to místo bude tak hezké. Olomouc z výšky je krásná,“ neváhá s chválou.

Dron má svá pravidla

Lidí, kteří létají s drony, přibylo. Je ale potřeba dodržovat předpisy. Stroj se smí vznášet jen v dané výšce, zakázaná jsou centra měst, některé budovy a taky se nesmějí fotit lidé. Letecké zkoušky pak musí složit ten, kdo by si chtěl létáním vydělávat. „Je nutné řídit se zákonem, takzvaným Doplňkem X, který vydala Letecká správa. Je docela přísný, ale hodně lidí o něm neví,“ upozorňuje Patrik Malach s tím, že je potřeba být opatrný a nepoškodit cizí majetek. „Technika může zradit. Výhodou je, že si pamatuje místo vzletu, a tak se automaticky vrací, když ztratí signál. Nikdy však není stoprocentní. Člověk by tak měl mít dron stále na dohled a s sebou vždy ještě parťáka, který ho bude hlídat, bude mít vizuální kontakt,“ pokračuje.

Legrace za desetitisíce

Dron, se kterým fotograf létá, má velikost mobilního telefonu a lidé většinou ani nepoznají, že okolo nich proletí. Cenově se stroje této střední kategorie pohybují od deseti do patnácti tisíc. „Ten můj má zabudovaný fotoaparát s Full HD kamerou, ale protože se chci posunout dál, rád bych si pořídil vyšší třídu. Má 4K kameru, velikostně je ale stále zhruba stejný. Jsou to nejmenší drony. Baterie ale nevydrží moc dlouho, asi čtvrt hodiny letu. Člověk si tak předem musí pečlivě rozmyslet, co a jak bude fotit,“ zamýšlí se Patrik. Pro jistotu s sebou vždy vozí tři náhradní baterie.

Bazilika Navštívení Panny Marie na olomouckém Svatém Kopečku. Foto: Patrik Malach

Zálusk na Litovelské Pomoraví

Nejdřív fotil objekty a budovy, později se přesunul k přírodě a zajímavostem v ní. Chystá se ke své oblíbené řece Moravě, rád má i Litovelské Pomoraví směrem k Litovli, Tovačov a jeho rybníky, hrad Bouzov při západu slunce. Zamýšlí, že by se posunil i kousek dál od Olomouce a ukázal lidem něco jiného. Nedávno fotil satelitní vysílač Sigma, asi půl kilometru od Olomouce, nazval ho Olomoucká raketa a lidé mnohdy nevěděli, kde stojí. „Přitom jde o známý bod. Zarazilo mě to, ale spousta věcí vypadá seshora jinak,“ krčí rameny. Právě to ho na tomto způsobu focení baví nejvíc. I místa, kudy chodíme denně, vypadají z ptačí perspektivy neznámě.

Kromě nových míst teď zvažuje i licenci. „Dostal jsem už několik nabídek na profesionální komerční focení. Odmítám je, protože to zákon neumožňuje. Ale láká mě to, je to zase posun a kdybych si tím přivydělal nějakou korunu, bylo by to příjemné,“ usmívá se.

Zatím fotí Patrik Malach dronem se zabudovanou Full HD kamerou. Foto: Patrik Malach