Malé Vranovice-Kelčice mají logo. Zobrazuje místní spolky

Mateřskou školu, dobrovolné hasiče, zahrádkáře a Skaláky zobrazuje nové logo obce Vranovice – Kelčice na Prostějovsku. Čtyři organizace spojují obyvatele dvou dříve samostatných vesnic, které se sloučily v roce 1964.

Nové logo obce Vranovice-Kelčice. Zdroj: vranovicekelcice.cz

Podle starostky Ireny Blažkové obec dosud využívala znak zejména při slavnostnějších příležitostech. „Na běžnou korespondenci, kalendáře jsem chtěla logo. Zdá se mi, že znak je všude a lidé ho už nevnímají jako něco mimořádného. Logo bude na pozvánkách, v běžné komunikaci, vizitkách, kalendářích,“ uvedla starostka. Původně mělo logo vystihovat právě propojení obou částí, nakonec ale obec zvolila ikony symbolizující čtyři místní organizace. „Dnes už otázku spojení nebo rozdělení lidé neřeší. Proto jsme chtěli vyzdvihnout školku a tři naše spolky, které slouží a pořádají akce pro všechny občany vesnice bez rozdílu, na které straně dálnice kdo bydlí,“ dodala Irena Blažková. Právě novodobá dálnice D 46 je jedinou viditelnou hranicí, která vesnici rozděluje.

Loga jako poděkování

V novém obecním logu mají svou ikonku kromě školky také tři spolky, ve kterých působí místní nadšenci. „Logo se nám líbilo od začátku, jsou tam čtyři motivy, kterou jsou pro naši obec důležité,“ uvedla starostka. Dobrovolní hasiči se starají kromě požární bezpečnosti také o několik společenských akcí, například ples nebo sportovní soutěž hasičů z regionu O hodový pohár. Zahrádkáři pořádají tradiční soutěž o nejlepší slivovici Vranovská štamprla nebo stavění a následné kácení máje s divadelním vystoupením. Skaláci se starají o areál zatopeného lomu, do kterého zvou místní například na soutěž ve vaření guláše Skalácká vařečka i na akce pro děti a celé rodiny. Jako poděkování těmto organizacím jim obec nechala zhotovit také samostatná loga.

Obec s necelými 600 obyvateli

Znak, který pro Vranovice–Kelčice vytvořil v roce 2011 heraldik Miroslav Pavlů, bude obec nadále využívat hlavně při oficiálních příležitostech. Nové logo se objeví například ve zpravodaji, který chce obec letos začít vydávat. Návrh včetně užití v praxi přišel obecní rozpočet na pět tisíc korun.