Sportovec z Litovle byl na všech mistrovstvích Spartan Race. Úspěch je proběhnout cílem, říká

Slzy, pot, bolest, krev a odhodlání bojovat až do konce. Tohle pravidelně zažívají závodníci na moderních překážkových závodech. Nejrozšířenější závodní sérií je Spartan Race, kde mívá svého favorita i Litovel. Tomáš Meravý se zúčastnil všech mistrovství.

Tomáš Meravý v cíli Mistrovství světa Spartan race v Americe. Zdroj: Petr Meravý

Litovelská „sparťanská“ tréninková skupina vznikla v listopadu 2015 z iniciativy Meravého a jeho přátel. Společně trénovali a nikdo nečekal, kam se po pár letech posunou. „Byli jsme banda bláznů, co to chtěla zkusit a běhat ze srandy,“ popisuje spoluzakladatel. V současné době se skupina schází na společné tréninky dvakrát týdně. Důležitá je nejen fyzická připravenost, ale i psychická odolnost při pocitu vyčerpání. Nestačí tedy jen klasické dřepy nebo kliky. Musí se počítat s přípravou na všechny druhy překážek, které se na závodě mohou objevit. Ať už nošení kamene, hod oštěpem, šplhání po laně, tak i ručkování, plazení pod ostnatým drátem nebo přelézání a podlézání různých zdí. Litovelští Sparťani využívají i pestrost nejbližšího okolí, které Litovelské Pomoraví a řeka Morava nabízejí, na pravidelné výběhy, kdy opouští tělocvičnu a vydají se zdolávat přírodní překážky.  A složení je pestré i u členů týmu. Od kluků, na kterých poznáte, že cvičí, přes křehké slečny až po malé kluky a holčičky.

Světový šampionát? Ani bych to nepoznal

Jako tým párkrát vezli ze závodu cenné kovy, mnohem větší úspěchy však zaznamenávají v jednotlivcích. Několika členům se povedlo minulý rok kvalifikovat minimálně na jedno z mistrovství, ať už šlo o Mistrovství České republiky, Evropy a světa OCR nebo Mistrovství Evropy a světa Spartan Race. Největší úspěch zaznamenal právě Meravý, který se zúčastnil všech závodů.

Zástupci litovelské tréninkové skupiny Spartan Race s oceněním Multitrifekty. Zdroj: Tomáš Meravý

Pro Tomáše byla však nejcennější kvalifikace na světový šampionát Spartan Race v USA. Od klasických závodů se podle něj neliší, jen je vše dokonalé. „Festivalová aréna je úžasná svou atmosférou, závod je záměrně náročnější, ale kdybych nevěděl, že je to mistrovství světa, tak bych na to přišel až v cíli, kde je to napsané na medaili,“ přibližoval prostředí, ve kterém zaběhl devatenáctý nejlepší čas. Na druhý den byl ještě členem tříčlenného týmu české reprezentace, se kterým získali 12. místo.

100 překážek na 15 kilometrech

Oproti Spartan Race je speciální překážkový závod (OCR) těžší. Trať mistrovství je složená z nejnáročnějších a nejpropracovanějších překážek všech závodů z celého světa, které do této kategorie spadají. Loni se konalo v Londýně a na závodník na patnácti kilometrech čekalo sto překážek. Nezvládnutí jedné znamená sice možnost dále pokračovat, ale běžec už se nezapočítává do výsledkové listiny. Tohle se bohužel stalo i Tomášovi. „Těm, kteří by chtěli s OCR začít, bych doporučil najít partu lidí, kteří mají podobně šílený nápad a pak jen vyrazit na první závod,“ radí Meravý, který je také trenérem jejich litovelské skupiny. „Všechny závody beru jako svátek a užívám si každý kilometr. Jako úspěch vnímám proběhnutí cílovou čárou,“ vyjádřil se další z členů skupiny Mirko. Svým přístupem by rád motivoval ostatní. Říká, že začít může opravdu každý, stačí chtít a přijít na trénink. Vzájemná podpora je základ.

OCR (Obstacle course racing) je druh závodu, kde závodníci překonávají různé překážky přírodního i umělého charakteru, které mají prověřit fyzickou připravenost a psychickou odolnost. Mezi nejznámější závodní série patří Spartan Race, Predator race, Gladiator race. Koná se také mistrovství Evropy a světa v OCR, kdy se závod skládá z nejnáročnějších překážek poskládaných ze všech závodů, které do téhle kategorie spadají.

Spartan Race je jedním z nejpopulárnějších závodů na světě. Zakladatelem byl Joe De Sena v roce 2010, kdy se poprvé běžel v USA pod názvem Death race a byl určen nejodolnějším závodníkům. V současné době se běhá téměř po celém světě a to podle odstupňované délky trasy a počtu překážek – Sprint, Super, Beast, Ultra. Zároveň se konají týmové závody Huriccane na 4, 12 a 24 hodin. Nejvyšším stupněm je Agoge na 24, 48 a 60 hodin, jako nástupce původního Death race. Každoročně se koná mistrovství Evropy a mistrovství světa.

Nikola Kazíková