V Chropyni zvažují obnovení lázní. Vzniknout by mohly pod radnicí

Lázně z pětitisícové Chropyně na Kroměřížsku zmizely po povodních před 22 lety. Teď vedení města zvažuje jejich návrat na novém místě pod radnicí. Podle dřívějších průzkumů je lázeňská voda i tam.

Dominantou Chropyně je zámek, který spravuje Muzeum Kroměřížska. Pravidelně hostí výstavy, od konce května do 1. září tam je k vidění například přehlídka Panenky v krojích. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Mikroregion Jižní Haná sdružuje od roku 2002 kromě Chropyně, také Hulín, Tlumačov a Kvasice. Asi nejvíc o sobě dává vědět pravidelnými Hry seniorů. „Obce se v jejich pořádání pravidelně střídají. Každá nominuje tým seniorských závodníků, pro které je připravený program různých sportovních aktivit,“ vysvětlil předseda mikroregionu a místostarosta Chropyně Stanislav Kalinec. Letošní ročník bude v jeho městě.

Rekonstrukce náměstí i cyklostezky

Do letošního roku vstoupila Chropyně s velkým finančním přebytkem. Bude se hodit, protože město chystá několik investic. „Nejbližší větší akcí je rekonstrukce chodníků celé jedné strany na náměstí Svobody. Blíží se nám i vybudování nového přírodního parku v prostoru mezi hřbitovem a areálem společnosti Fatra. Je to dlouhodobě hluché, neutěšené místo a bylo by pěkné jej zušlechtit. Přibydou tam stromy a keře, dva mokřady, nové chodníky, osvětlení, včetně dalšího úseku cyklostezky,“ vypočítal místostarosta. Park odhadovaný na 3,5 milionu korun by měl vzniknout ještě letos. Projekt už je hotový a hledá se stavební firma. V Chropyni se chystá i rekonstrukce centrální části náměstí, předláždění nástupní plochy před pomníkem, opravy chodníků a silnic i dobudování zázemí pro dobrovolné hasiče.

Obce mikroregionu Jižní Haná se pravidelně střídají v pořádání Her seniorů. Foto: Město Chropyně

Praskající radnice a lázně

Velkou otázkou je pro místní zastupitele rekonstrukce radnice. „To je věc, která městem hýbe už několik let. Radnice není v ideální stavu. Vznikla přilepením nové části k původní budově z počátku 20. století a spáry se nám pomalu začínají rozevírat,“ vysvětlil Stanislav Kalinec. Teď tak město řeší, zda budovu rekonstruovat nebo strhnout a postavit novou. „Stávající prostory jsou nevyhovující, úzké chodby, není tady výtah, hledáme cestu, jak to zlepšit. Stavět by byla poměrně významná investice, která by městský rozpočet určitě zatížila na delší dobu,“ pokrčil rameny.

Město zatím nechalo udělat projekt, který by měl ukázat, na kolik by obě varianty vyšly. Rozhodnutí chtějí představitelé města do dalších komunálních voleb. V první etapě by se měla modernizovat budova radnice, v druhé části pak projekt počítá dokonce s možným vybudováním lázní. „Po povodních v roce 1997 jsme o lázně přišli a občané po nich dlouhodobě volají,“ potvrdil místostarosta. Vyrůst by mohly v prostoru pod radnicí. „Byl by potřeba nový vrt, v minulosti se ale již nějaký hydrogeologický průzkum dělal a lázeňská voda by měla být i v těchto místech,“ řekl Kalinec.

Koupaliště s ohřátou vodou

Dominantou Chropyně je zámek, který spravuje Muzeum Kroměřížska. Pravidelně hostí výstavy, od konce května do 1. září lze například navštívit přehlídku Panenky v krojích. Při prohlídkách je přístupný atraktivní rytířský sál s dobovou výzbrojí.

Chropyně tradičně hostí Hanácké slavnosti. Letos měly už osmnácté pokračování. Ilustrační foto: Město Chropyně

Velkým lákadlem je vyhřívané koupaliště. „Bylo vyhřívané vždy, a to přebytkovým teplem z bývalého Technoplastu. Voda v něm se ohřívá dodnes, jen už vlastními tepelnými čerpadly. Před deseti lety jsme dělali kompletní rekonstrukci, předloni došlo ještě na dětské brouzdaliště. Zhruba za tři miliony jsme ho vybudovali nové a letos jsme dokončili za zhruba milion korun závlahový systém pro trávu okolo,“ doplnil Stanislav Kalinec. Hlavně kvůli teplé vodě se do Chropyně jezdí koupat návštěvníci ze širokého okolí a to až z Prostějovska nebo Olomoucka. „Sezonu začínáme při dobrém počasí v období Hanáckých slavností poslední květnový víkend. Končíme v polovině září,“ uvedl Kalinec. Koupaliště každoročně navštíví přes čtyřiceti tisíc lidí.