Olomouc bude díky Svátkům písní nepřeslechnutelná. Nově se představí mládežnické orchestry

Na čtyřicet pěveckých sborů i orchestrů a dohromady více než tisícovka účastníků a hostů ze 14 zemí světa míří na Hanou. Představí se na 47. ročníku festivalu sborového zpěvu Svátky písní Olomouc. Jako v uplynulých letech zahrnuje renomovanou pěveckou soutěž Mundi Cantant i několik nesoutěžních koncertů a doprovodný program.

Na festivalu Svátky písní Olomouc vystoupil loni i holešovský dětský sbor Moravské děti. Foto: Martin Florian

Festival s hosty z Turecka, Malajsie, Kazachstánu, Kanady a dalších států odstartuje v úterý 28. května v historickém centru Olomouce. Jeho nedílnou součástí je mezinárodní soutěž amatérských pěveckých sborů Mundi Cantant a s ní spojená soutěž o Absolutního vítěze. K jejímu vyhlášení dojde v průběhu Závěrečného sborového koncertu v sobotu 1. června v 19.00 v sále Reduta Moravské filharmonie Olomouc.

Nově soutěž orchestrů mladých

Festivalové stálice navíc od letošního roku rozšiřuje také jedna novinka. „Velkou radost máme z pilotního ročníku soutěže mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis,“ odhaluje nový bod programu ředitel festivalu a pořadatelské agentury Festa Musicale Marek Klimeš. „Festival tedy dostává zcela nový rozměr a už ho nelze jednoduše označit za čistě sborovou akci,“ dodává. Pořadatelský tým si od této novinky do budoucna slibuje mimo jiné možnost kombinování a splývání sborové a orchestrální hudby na jednotlivých scénách Svátků písní Olomouc.

Vyhlášení výsledků festivalu v roce 2017. Foto: Martin Florian

Jako v uplynulých letech jsou mezi porotci zmiňovaných soutěží Harmonia Iuvenalis i Mundi Cantant významné osobnosti sborového zpěvu z celého světa. Letos například jihokorejský skladatel, vysokoškolský pedagog a sbormistr Cool-Jae Huh nebo Anjana Abraham. Její účast na festivalu představuje i v celoevropském měřítku raritu, protože tato dirigentka, zpěvačka a pedagožka je původem z Indie.

Hlasování veřejnosti na internetu

Soutěžní vystoupení jsou zdarma přístupná všem návštěvníkům festivalu. Hodnotit výkony jednotlivých účinkujících ale mohou také fanoušci sborového zpěvu z celého světa. Koncerty se budou živě vysílat přes internet. S tím je spojená možnost online hlasování o nejlepší sbor, ze kterého na konci festivalu vzejde vítěz speciální Ceny publika.

Open-air koncert na Horním náměstí v roce 2015. Foto: Vladimír Jagr

„Svátky písní ale nejsou jen o soutěžení,“ upozorňuje Marek Klimeš. „Jednotlivé sbory se v průběhu festivalu potkávají a spolupracují na workshopech, rozborových seminářích a dalších aktivitách. Veřejnosti se navíc představí i prostřednictvím řady nesoutěžních vystoupení na Horním náměstí a dalších místech.” Divácky atraktivním bodem festivalu bude také koncert s názvem Sborové ro(c)kování, který se uskuteční v sobotu 1. června. Ten nabídne spirituály i sborové úpravy slavných skladeb skupin Queen a The Beatles v podání Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové a spojených pěveckých sborů. Celkem se na pódiu objeví přes 200 zpěváků nejen z Olomouckého kraje. V kombinaci s výše zmíněným tak vše naznačuje tomu, že na přelomu května a června bude Olomouc nepřeslechnutelná.

Součást mezinárodní sítě

Stejně jako v minulých letech je festival Svátky písní Olomouc spojen se Svátky města Olomouce a letos nově také s celorepublikovou akcí ZUŠ Open. Díky tomu se na festivalu představí také žáci výtvarných, tanečních a hudebních oborů z uměleckých škol Olomouckého kraje. Silnou pozici Svátky písní Olomouc v celosvětovém kontextu potvrdilo jeho nedávné zařazení do prestižní asociace Choral Festival Network. To totiž platí ve světě sborového zpěvu za známku kvality.

Vystoupení souboru Rovina dva roky zpět. Foto: Vladimír Jagr

Festival pořádá spolek Festa Musicale ve spolupráci se společností Festa Olomouc, městem Olomouc a Unií českých pěveckých sborů. Festival se koná za podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

Další informace o soutěžních sborech a orchestrech, jejich porotcích a dalších bodech programu jsou k nalezení na webu festivalu.