Přebytky ze supermarketů nestačí. Potravinová banka se poohlíží po jiných zdrojích

Dárce potravin z řad potravinářských podniků i zemědělských družstev hledá Potravinová banka v Olomouckém kraji. Organizace, jejímž posláním je boj proti hladu a plýtvání potravinami, předává potraviny do sociálních služeb. Získat se je snaží získat i pomocí národních potravinových sbírek.

Sbírka potravin je jednou z největších akcí, na kterých se Potravinová banka v Olomouckém kraji podílí. První se konala v květnu, druhá se uskuteční v listopadu. Foto: Iva Najďonovová/Hanácké noviny

Jarní Sbírka potravin, které se v Olomouckém kraji účastnilo dvacet obchodů, přinesla 12 tun potravin a drogerie. Lidé mohli v sobotu 18. května přímo v prodejně nakoupit konzervu, olej, balíček těstovin nebo šampón či pleny pro konkrétní organizaci nebo sociální službu. „Jedná se o skvělou a velmi snadnou příležitost, jak pomoci potřebným lidem. Pomoc je okamžitá a přesně víte, koho nákupem podpoříte,“ uvedla koordinátorka sbírky Martina Koutná. Letos poprvé se do celorepublikové sbírky zapojily i online prodejny.

Další Sbírka potravin se uskuteční v druhé polovině listopadu. Obdobné akce jsou zdrojem kvalitních surovin s dlouhou dobou minimální trvanlivosti. „Potraviny se skrze sociální služby dostanou k matkám samoživitelkám, lidem ohrožených chudobou, rodinám s handicapovanými členy nebo lidem bez domova,“ doplnila Koutná.

Hledají se dárci i dobrovolníci

V loňském roce získala Potravinová banka v Olomouckém kraji 145 tun potravin, z čehož 116 tun potravin původně mířilo k likvidaci. Díky novele zákona supermarkety předávají potraviny s poškozeným obalem nebo prošlým datem minimální trvanlivosti bankám v celé republice.

„Ve velkém množství dostáváme sladké a slané laskominy, tedy ne plnohodnotné potraviny. Proto se snažíme najít i jiné dárce a získat přebytky ze zemědělské výroby či potravinářských podniků,“ uvedl Kamil Pravec, který má na starosti fungování skladu Potravinové banky v Olomouckém kraji. 

Desítky banánových krabic

V praxi to vypadá tak, že do skladu v Olomouci – Řepčíně svážejí pracovníci potravinové banky suroviny, které roztřídí a nachystají pro odběratelské organizace. „Vozíme velké množství potravin, někdy i desítky banánových krabic,“ přiblížil Pravec s tím, že dobrovolníci u nich mají dveře otevřené. Stačí napsat či zavolat, kontakty jsou na webových stránkách Potravinové banky v Olomouckém kraji.

Povinnost darovat neprodejné zboží mají obchody nad 400 metrů čtverečních od 1. ledna 2018. Hlavní myšlenkou je sloučit dobročinnost s pozitivními ekologickými dopady. Nevyhazovat použitelné zboží a zároveň tyto potraviny poskytnout lidem, kteří si je z různých příčin nemohou koupit.