ZUBR Cup už vyhrály Kvitová i Vondroušová, kdo v Přerově zazáří tentokrát?

Mladé tenisové naděje se po roce opět sjedou do Přerova. Na antukových kurtech u řeky Bečvy proběhne patnáctý ročník mezinárodního turnaje žen ZUBR Cup. Jeho účastnice mohou kráčet třeba ve stopách finalistky French Open Markéty Vondroušové, jež na Hané před čtyřmi lety slavila prvenství ve dvouhře i čtyřhře.

Sestry Gabriela (vlevo) a Magdaléna Pantůčkovy, loňské finalistky přerovské dvouhry. Z titulu se radovala prvně jmenovaná. Foto: Jiří Vojzola

Letošní ZUBR Cup s sebou přinese změny. Kvalifikace nebude jako dřív probíhat o víkendu, ale začne v pondělí 10. června. Předepisuje to pravidlo platné pro všechny turnaje Mezinárodní tenisové federace (ITF). Podle něj se musí vždy začínat pondělní kvalifikací a končit nedělním finále dvouhry.

Kvalifikace v Přerově vyvrcholí úterními závěrečnými duely. Ve stejný den odstartuje hlavní soutěž dvouhry a čtyřhry. Deblový souboj o titul se bude konat den před posledním zápasem jednotlivkyň – v sobotu 15. června.

První utkání hraná v pondělí a úterý se budou zahajovat v devět hodin, od středy se začátek posune na jedenáctou hodinu. „Na zápasy se tak mohou přijít podívat i lidé, kteří pracují do dvou nebo do tří hodin odpoledne,“ vysvětlila manažerka ZUBR Cupu Daniela Huťková z pořádajícího Tenisového klubu Precheza Přerov.

Sobotní program se rozeběhne v deset hodin, čas nedělního finále organizátoři ještě upřesní.

Odrazový můstek ke kariéře

Celková dotace turnaje činí 25 tisíc dolarů. Vítězka dvouhry jich získá 3 935, finalistka 2 107. Nejlepší deblistky si přijdou na 1 437 dolarů. „Chceme, aby nadějné české hráčky měly možnost uhrát nějaké body, které jim pak pomohou dostat se i na podniky do zahraničí. Bez turnajů s dotací 25 tisíc, kde se jim počítá aspoň něco, to nejde,“ objasnila na tiskové konferenci Huťková.

Tisková konference k mezinárodnímu tenisovému turnaji žen ZUBR Cup v Přerově. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Přitom vzpomněla Markétu Vondroušovou. Finalistka letošního Roland Garros na ZUBR Cupu oslnila v roce 2015, kdy jako patnáctiletá ovládla dvouhru i čtyřhru. „Ve stejném roce uspěla i na několika dalších podobných turnajích a uhrála spoustu bodů. Následně se dostala i na větší turnaje, včetně zahraničních.“

Deseti českým tenistkám mohou na ZUBR Cupu pomoci divoké karty. Čtyři v hlavní soutěži a šest v kvalifikaci.  V prvním kole dvouhry se díky nim představí talentované Johana Marková, Denisa Hindová či Veronika Vlkovská.

Prvenství ve dvouhře obhajuje Gabriela Pantůčková. V loňském finále porazila svou sestru Magdalénu po setech 6:4 a 6:0. Čtyřhru před rokem nejlépe zvládla slovenská dvojice Jana Jablonovská – Lenka Juríková.

Vstup na všechny zápasy ZUBR Cupu, kde v minulosti triumfovala i Petra Kvitová, je zdarma.

Program 15. ročníku ZUBR Cupu (10. – 16. 6.)

PO 10. 6., od 9.00: Kvalifikace

ÚT 11. 6., od 9.00: Finále kvalifikace, první kolo dvouhry a čtyřhry

ST 12. 6., od 11.00: Dohrávka prvního kola dvouhry a čtyřhry

ČT 13. 6., od 11.00: Druhé kolo dvouhry, čtvrtfinále čtyřhry

PÁ 14. 6., od 11.00: Čtvrtfinále dvouhry, semifinále čtyřhry

SO 15. 6., od 10.00: Semifinále dvouhry, finále čtyřhry

NE 16. 6.: Finále dvouhry (čas pořadatelé upřesní)