Lodě pro seriály Vikingové nebo Hra o trůny vznikají v dílně v Lipníku nad Bečvou

Filmy Tristan a Isolda, Aféra s náhrdelníkem, Liga výjimečných, Van Helsing či seriálové hity Vikingové a Hra o trůny mají společné jméno Radima Zapletala. Pro zahraniční filmové produkce postavil se svými dvěma kolegy už padesát lodí a člunů. Všechno mohlo být přitom jinak.

Lodě a čluny vznikají v dílně v Lipníku nad Bečvou. Foto: archiv Radima Zapletala

Na počátku osmdesátých let Zapletal spoluzakládal skupinu historického šermu Markus M. Na hradě Helfštýně podnikali rekonstrukce bitev v plátových zbrojích, v dalších letech stavěli obrovské praky, které házely náboje až půl kilometru daleko. Známá je také jeho dřevěná stavba v podobě Trójského koně, která momentálně zdobí areál u hradu Bouzov.

Nezdařená plavba do Ameriky

Na počátku dnešního úspěchu stojí nevydařené plány. Když se chystaly oslavy pětistého výročí objevení Ameriky, chtěl být Radim Zapletal u toho. S dalšími lidmi postavil v Přerově repliku lodě Kryštofa Kolumba a připravoval se na cestu. „Evropská část cesty začínala v anglickém Cardiffu, ale do projektu zasáhla sametová revoluce a všechno se změnilo,“ vysvětluje. Původně počítal, že se domů vrátí po nově vybudovaném kanálu. Podle tehdejšího projektu měl být z Přerova přístav. S karavelou měl vyjet o pár let později v rámci vědecké expedice do amazonských pralesů, tentokrát úmysly překazila povodeň v roce 1997.

Radim Zapletal při práci. Lodě staví ve tříčlenném týmu. Foto: archiv Radima Zapletala

Právě díky neúspěšné plavbě do Ameriky se jeho společnost Kolumbus 92 stala známou. Jednoho dne se ozval Barrandov s nabídkou práce na koprodukční minisérii Mlhy Avalonu. Člun, který tehdy firma zhotovila, měl v sérii nemalou úlohu. „Tady to začalo. Po roce 2000 se na Barrandově točily zahraniční filmy. Stavěli jsme šest rokokových labutích lodí pro film Aféra s náhrdelníkem, kde hrála držitelka Oscara Hilary Swank,“ vzpomíná Radim Zapletal.

Zachránily ho drakkary

Jeho největším nepřítelem je čas. Na sestavení lodí má většinou jen několik týdnů. To se týká i jiných zakázek, například pro film Letopisy Narnie měli během tří měsíců vyrobit tři sta kusů kompletní rytířské zbroje včetně přileb a rukavic. Pro film Vetřelec vs. Predátor postavili celou místnost. Období, kdy byla Česká republika rájem pro zahraniční štáby, ale netrvalo dlouho. Natáčení se výrazně omezila.

Trójský kůň se nachází u hradu Bouzov. Stavba je vysoká 15 metrů a dlouhá 16 metrů. Váží asi 40 tun a vnitřní prostory jsou veřejně přístupné. Foto: archiv Radima Zapletala

Během krize Barrandova přežíval Radim Zapletal a jeho společnost na zakázkové výrobě pro šermíře. Ze špatné situace je zachránily televizní seriály, ze kterých se staly úspěšné a kultovní hity. Nejprve Vikingové, pak Hra o trůny. „V roce 2012 mi zazvonil telefon, někdo mluvil anglicky. Tehdy byla nějaká aféra s falešnými diamanty, myslel jsem, že jsou to podvodníci a položil to. Pak někdo zavolal a mluvil česky o novém seriálu,“ přiznává. Z jednoho telefonátu se vyklubala práce na dvou čtrnáctimetrových drakkarech pro seriál Vikingové, na které dostal Radim Zapletal tři měsíce. Potom následovaly další. V seriálu Hra o trůny jsou k vidění jejich menší čluny a královská bárka.

Lodě zhotovují často podle fotek a nákresů, které jim produkce posílají. „Někdy diskutujeme o drobných detailech, které pak ve filmu nejsou ani vidět. Nikdy nevíte, do čeho jdete. Ke každé lodi ale navážete vztah,“ říká. Lodě a čluny tvoří v dílně v Lipníku nad Bečvou.

Jestli bude i letos pracovat na další sérii Vikingů ještě neví. „Také čekáme na rozhodnutí produkce k vedlejším dějům ve Hře o trůny. Ještě není rozhodnuto. Upřímně bych byl ale radši, abych měl čas na práci doma. Čeká nás nová střecha a komíny,“ uzavírá Radim Zapletal.