Moravská Veselka slaví třicet let a chystá CD s Jožkou Šmukařem

Dechová muzika Moravská Veselka vstoupila letos do třicátého roku své existence. Vznikla v roce 1990 po zániku mládežnické kapely v Pavlovicích u Přerova a u jejího zrodu stálo několik mladých hudebníků. Prvním kapelníkem byl Ladislav Drábek, dnes orchestr řídí Jaromír Školoudík.

Složení Moravské Veselky v roce 2014. Zdroj: Moravská Veselka

Krojovaná Moravská Veselka ze Sušic u Přerova si za oněch dlouhých třicet let získala srdce mnoha milovníků dechové hudby. Soubor vystupuje pravidelně u nás i v zahraničí, například na Slovensku nebo v Polsku, slyšet bývá i v rozhlase a v televizi. Muzikanti mají zásluhu na tom, že se od roku 2004 opět pořádají setkání mládežnických souborů Hudební Pavlovice Václava Drábka v Pavlovicích u Přerova. Spolupracují také například s Dřevohosticemi na pořádání Setkání dechových hudeb, se Sušicemi na Pravých sušických hodech či s MAS Moravská brána na akci Záhorské odpoledne s…

Od dechovky po taneční muziku

Kapela dnes má 17 členů, při založení muziky jich byla dvacítka. Základ repertoáru tvoří moravská, česká a slovenská dechovka. „V současnosti spolupracujeme nejvíce s panem Antonínem Perničkou a aranžérem Karlem Matiášem. Jsme schopni hrát dechovku i taneční muziku,“ popsal repertoár kapelník Jaromír Školoudík s tím, že pokud se jedná o nové mladé členy, je vždy potřeba nejprve chodit na zkoušky a pak teprve se zařadit. „Nestojí se fronty a moc vybírat si nelze. Většinou je to na doporučení někoho z kapely. V letním období nezkoušíme, jinak pravidelně každý týden,“ dodal Školoudík.

Ilustrační foto: archiv Moravské Veselky

Třicáté výročí založení slaví kapela celý rok. V dubnu byla vepřová zabíjačka v Pavlovicích u Přerova, v květnu posezení se všemi bývalými i současnými členy, což čítá asi šedesát lidí, v červnu Hudební Pavlovice Václava Drábka 2019. „Posledního června budeme oslavovat na Pravých sušických hodech, půjde o společné oslavy s domovskou obcí. A ještě vydáme cédéčko Moravská Veselka s Jožkou Šmukařem. Vrcholem oslav bude 2. listopadu Záhorské odpoledne s… v Pavlovicích u Přerova, na kterém současně pokřtíme zmíněné CD,“ uvedl kapelník.