Prostějovský fotbal slaví 115 let. Jeho hráči proháněli Spartu i Slavii

Kdo by hledal nejstarší klub Olomouckého kraje, najde ho v Prostějově. Před 115 lety tam vznikl fotbalový SK Prostějov. Jeho tým patřil v první polovině dvacátého století k nejlepším v Československu, měřit se mohl i se slavnými pražskými „S“ – Spartou a Slavií.

Nejstarší dochovaná fotografie prostějovských fotbalistů. Tým v roce 1908 pózuje na hřišti u Vitany. Repro z výstavy Fotbal to je hra – 115 let SK Prostějov

Sportovní kroužek pod názvem SK Prostějov utvořili v roce 1904 studenti české reálky v Prostějově. Fotbal, pro který se tehdy s oblibou používal výraz „kopaná“, jim učaroval. Postaral se o to jejich profesor Jan Svozil. S pravidly a zásadami míčového sportu je seznamoval, škola navíc každý týden pořádala vlastní hry, kde ve středy nastupovalo několik fotbalových jedenáctek.

První schůze organizovaných nadšenců do fotbalu se uskutečnila u držovického mostu přes říčku Hloučelu. Zvolili na ní výbor klubu a také se usnesli, že všichni dobrovolnými dary přispějí na pořízení balonu.

Vítězné tažení až na vrchol

Místo, kde do něj kopali, se postupně měnilo. Vojenská louka, oplocené hřiště (už s pevnými bránami) u sladovny, velký dvůr jezdeckých kasáren. Nakonec se jim v prostoru za Kollárovou ulicí podařilo zbudovat na svou dobu moderní stadion, na jehož půdě dosáhli svých největších úspěchů v amatérském fotbalu.

Tablo s celkem SK Prostějov ze sezony 1933/1934, kdy fotbalisté postoupili do nejvyšší soutěže z výstavy Fotbal to je hra – 115 let SK Prostějov. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Nejzářivější dekáda v historii SK Prostějov odstartovala rokem 1920. To tým vybojoval premiérový mistrovský titul Hanácké župy fotbalové. Na stejné úrovni kraloval nepřetržitě mezi lety 1925 a 1931, což ho opravňovalo účastnit se Celostátního amatérského mistrovství. I tady se Prostějovanům dařilo, pětkrát si vysloužili titul mistrů Moravy a roku 1928 se dokonce stali amatérskými šampiony celého Československa.

Konkurence pro giganty z metropole

Na začátku třicátých let minulého století klubu vypršel nájem pozemku v Kollárově ulici. Proto přesídlil do Sportovní ulice a zanedlouho vstoupil mezi profesionály. K tomu získal významného mecenáše, továrníka Řezáče, a svou snahu a píli korunoval postupem do první ligy. V letech 1935–1937 v ní svými výkony trápil i největší favority Spartu a Slavii, v tabulce končil hned za nimi. Velkou sílu mu dodávali dva českoslovenští reprezentanti Evžen Veselý a Alois „Lolek“ Cetkovský.

Prostějov nepoložil ani odchod sponzora a sestup. Na elitní fotbalovou scénu se vrátil a v sezoně 1941/1942 zde zaznamenal své vůbec nejlepší umístění. Vysloužil si druhou příčku, lépe dopadla jen pražská Slavia.

Férový tvrďák i „moravský Bican“

K výborným výsledkům pomáhali uznávaní hráči. „V prostějovské obraně hrál Omachlík, tvrdý jako kámen, ale vždy fér,“ vzpomněl si ve druhé polovině dvacátého století při exhibičním utkání v Němčicích nad Hanou legendární Josef Bican.

Obraz od Josefa Vyjídáčka s portrétem „moravského Bicana“, útočníka Jana Melky. Repro z výstavy Fotbal to je hra – 115 let SK Prostějov

Také Prostějov měl svého „moravského Bicana“. Říkalo se tak útočníkovi Janu Melkovi. „Kdyby nebyl Josef Bican, hrál by za československou reprezentaci. Byl vynikajícím technikem i střelcem, jeho nezadržitelné pokutové kopy do pravého horního rohu branky gólmana byly věhlasné,“ přiblížil nestor prostějovské sportovní žurnalistiky Vlastimil Kadlec.

Viktor, Brückner a teď 1. SK

V dalších historických érách zanechali ve fotbalovém Prostějově stopu například Ivo Viktor, pozdější brankář mistrů Evropy z roku 1976, nebo trenérský mág Karel Brückner. Na začátku nového tisíciletí zažili v okresním městě nejprve těžké chvíle, od roku 2011 je však pod značkou 1. SK Prostějov vystřídal vzestup. Aktuálně se Prostějovští pohybují ve druhé lize a jsou po olomoucké Sigmě druhým nejvýše postaveným mužstvem na Hané.

Kompletní osudy prostějovského fotbalu během 115 let jeho historie líčí výstava v Muzeu a galerii v Prostějově s názvem Fotbal to je hra – 115 let SK Prostějov. Při její návštěvě – kdykoliv během otevírací doby muzea do 28. srpna – si zájemci mohou vyzkoušet i stolní či klasický fotbálek na malé branky.

Finále s čistým štítem

Ve finále amatérského mistrovství republiky v listopadu 1928 porazil SK Prostějov tým SK Kročehlavy 2:0. Během obou poločasů padlo po jedné brance, pokaždé skóroval Nenál. Prostějov nastoupil v této sestavě: Šrám – Kácal, Šmudla – Lánský, Kočíř, Lolek (neboli Alois Cetkovský) – Müller, Nenál, Jirka, Veselý, Zatloukal. Duel hraný v Kladně sledovalo pět tisíc diváků, přicestovali i fandové přímo z Prostějova. (kom)